Zamknij

Kora dębu. Co warto wiedzieć o jej właściwościach i zastosowaniu?

Marta Wilczkowska
30.11.2020
Aktualizacja: 30.11.2020 21:42
kora dębu
fot. Shutterstock

Kora dębu stosowana jest od dawna w leczeniu wielu dolegliwości, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. W jakich chorobach i dolegliwościach okazuje się niezastąpiona? Jak przyrządzić napar, odwar, płukankę i nasiadówkę z kory dębu?

Kilka słów wstępu na temat kory dębu

Kora dębu to surowiec zbierany wczesną wiosną, zanim pojawią się na drzewie pierwsze liście. Pozyskuje się ją z pnia lub z gałązek. Ze względu na swój skład i właściwości znajduje ona zastosowanie w leczeniu lub łagodzeniu objawów wielu chorób i dolegliwości. Wykonuje się z niej odwary do stosowania zewnętrznego w formie nasiadówek, okładów i płukanek, jak również napary do stosowania wewnętrznego.

Co zawiera kora dębu i jak działa?

Lecznicze działanie kory dębu zawdzięczamy zawartym w niej, cennym dla naszego zdrowia, składnikom, wśród których znajdują się między innymi garbniki stanowiące od 9 do 15% całej zawartości. To dzięki nim przede wszystkim kora dębu wykazuje działanie ściągające. Surowiec ten zawiera również trójterpeny, kwasy fenolowe, flawonoidy, sole mineralne i żywice. Kora dębu, stosowana wewnętrznie, działa ściągająco na śluzówkę jelit, zapobiega utracie elektrolitów i powoduje zagęszczenie kału. Z tego też powodu korę dębu podaje się w celu leczenia biegunek. Lista właściwości kory dębu jest jednak znacznie dłuższa, ponieważ wykazuje ona działanie:

  • Przeciwbakteryjne,
  • Antyseptyczne,
  • Przeciwwirusowe,
  • Przeciwzapalne,
  • Przeciwwysiękowe,

Wszystkie wymienione powyżej właściwości sprawiają, że kora dębu jest jednym z najbardziej uniwersalnych, a przy tym skutecznych produktów stosowanych w ziołolecznictwie. Wyciągi z kory dębu znajdziemy też w wielu produktach leczniczych i kosmetykach.

Zobacz także: Piołun. Co warto o nim wiedzieć? Właściwości, działanie, zastosowanie

W jakich dolegliwościach stosuje się korę dębu?

Korę dębu stosuje się przede wszystkim w wielu chorobach i dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Znajduje ona zastosowanie w leczeniu biegunki (o czym była już mowa), nieżytu żołądka i zespołu jelita drażliwego. Wykorzystuje się ją w leczeniu hemoroidów (zwłaszcza w postaci nasiadówek), w nadpotliwości, w niektórych chorobach skóry, a także w odmrożeniach i odparzeniach (tu przydają się okłady). Kora dębu jest skuteczna w leczeniu nadżerek, owrzodzeń i upławów, jak również łupieżu.

Kora dębu do płukania jamy ustnej

Korę dębu przygotowuje się na różne sposoby, które uzależnione są od tego, w jakim celu będziemy ją stosować. Do podania na śluzówkę jamy ustnej należy przygotować 2 płaskie łyżki kory dębu. Zalewamy je szklanką zimnej wody i doprowadzamy całość do wrzenia. Gotujemy pod przykryciem 5 minut, następnie odstawiamy odwar na 15 minut i przecedzamy. Stosujemy go do płukania jamy ustnej i gardła kilka razy dziennie.

Kora dębu na skórę

Jeśli mamy zamiar wykorzystać korę dębu w celu złagodzenia objawów skórnych, zalewamy 2 płaskie łyżki tego surowca litrem zimnej wody i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy całość pod przykryciem około 5 minut, a następnie odstawiamy na 15 minut i przecedzamy. Tak przygotowany odwar dodajemy do kąpieli, w której pozostajemy 20 minut. Kąpiel w odwarze z kory dębu przynosi doskonałe efekty w łagodzeniu nadpotliwości, zwłaszcza jeśli przygotujemy ją z dodatkiem takich ziół jak szałwia, pokrzywa, brzoza, babka lancetowata czy rumianek.

Zobacz także

Nasiadówki z kory dębu

Aby przyrządzić potrzebny do nasiadówki odwar, zalewamy 3-4 łyżki kory dębu dwoma litrami zimnej wody, doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy pod przykryciem 10 minut i odstawiamy na 15 minut. Nasiadówki z kory dębu wykonujemy poprzez zanurzenie w ciepłej wodzie na 10 minut. Po tym czasie delikatnie osuszamy okolice intymne ręcznikiem. Dodajmy tu jeszcze, że nasiadówka z kory dębu pozwala utrzymać prawidłowe pH śluzówki i łagodzi ból, dlatego jej stosowanie zaleca się kobietom po porodzie, przy infekcjach pochwy, stanach zapalnych cewki moczowej, hemoroidach, jak również przy mechanicznych uszkodzeniach naskórka i błon śluzowych.

Płukanka do włosów z kory dębu

Jak przyrządzić płukankę do włosów z kory dębu? Dwie łyżki kory zalewamy 0,5 l zimnej wody. Całość gotujemy przez 5 minut, studzimy, przecedzamy i używamy tak uzyskany odwar do ostatniego płukania włosów. Płukanka z kory dębu stosowana może być w leczeniu chorób skóry głowy, na przykład w łupieżu. Zapobiega przetłuszczaniu się włosów i wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i ściągające. Płukanka z kory dębu stosowana na włosy w delikatny sposób je przyciemnia.

Zobacz także: Bluszczyk kurdybanek, kondratek i obłożnik. Co warto o nim wiedzieć?