Zamknij

Gdy jesz za dużo cukru, zmienia się Twoja twarz. 9 alarmujących objawów

07.09.2022
Aktualizacja: 07.09.2022 09:15

Jedzenie cukru w nadmiarze wiąże się z wieloma konsekwencjami, niekoniecznie słodkimi. Oprócz tego, że cukier prowadzi do groźnych chorób przewlekłych, zmienia również nasz wygląd. Najbardziej widoczne jest to na twarzy. W jaki sposób cukier niszczy cerę?

Nadmiar cukru w diecie: jak wpływa na cerę?
fot. Shutterstock

Nasza twarz to doskonała mapa zdrowia. Oprócz chorób objawiających się na twarzy, obserwując wszelkie zmiany, możemy stwierdzić, jakich składników nam brakuje lub z czego powinniśmy zrezygnować. Jednym z produktów, które niekorzystnie wpływają na cerę, jest cukier. Gdy spożywamy go w nadmiarze, odbija się to nie tylko na samopoczuciu, ale i naszym wyglądzie.

Pamiętajmy, że to nie tylko słodkie batoniki, lody i inne przekąski. W dzisiejszych czasach cukier dodawany jest praktycznie wszędzie, dlatego jeśli chcemy ograniczyć jego spożycie, powinniśmy dokładnie czytać etykiety. Oprócz słodkich przekąsek warto unikać także białego pieczywa i makaronów, słodzonych napojów i produktów wysoko przetworzonych. Dlaczego warto zwracać uwagę na to, ile cukru spożywamy? Jeżeli nie przekonuje Cię ryzyko wielu chorób, dobrym argumentem jest… odzyskanie urody. Jak cukier wpływa na cerę?

Nadmiar cukru w diecie: objawy widoczne na twarzy

Jak rozpoznać, że powinniśmy ograniczyć cukier? Oto alarmujące objawy, które widać gołym okiem:

  • sucha, szorstka skóra (cukier przyspiesza odwadnianie organizmu)
  • wypryski, trądzik (są spowodowane stanem zapalnym)
  • cienie i opuchlizna pod oczami (nadmiar cukru w diecie zaburza nasz cykl dobowy)
  • wiotka, cienka skóra (podwyższony poziom glukozy we krwi sprzyja tak zwanej glikacji białek, której produkty (tzw. cząsteczki AGE) niszczą kolagen i elastynę)
  • przerzedzone brwi
  • szara, pozbawiona kolorytu, postarzała skóra (to również efekt glikacji i stresu oksydacyjnego)
  • zmiana owalu twarzy (skutek zaburzeń dystrybucji tłuszczu w organizmie)
  • nasilenie objawów chorób dermatologicznych
  • zmarszczki na czole (w tym miejscu widoczne są problemy z trawieniem)

Oczywiście zmiany widoczne na twarzy mogą mieć swoje źródło w nieodpowiedniej diecie, ale nie tylko – przyczyn może być wiele, dlatego zawsze konsultujmy niepokojące objawy z lekarzem.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: insider.com