Zamknij

Pierwsza wizyta u dietetyka: na co się przygotować? Wyjaśniamy

20.07.2022
Aktualizacja: 20.07.2022 11:01

Wizyta u dietetyka jest niezbędna nie tylko wtedy, gdy mamy problem z nadwagą. Specjalista ten pomoże nam dopasować jadłospis do indywidualnych potrzeb, na przykład wtedy gdy zmagamy się z chorobami przewlekłymi. Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą?

Jak się przygotować do wizyty u dietetyka? Najważniejsze wskazówki
fot. Shutterstock

Chociaż wiele informacji dotyczących zasad żywienia można znaleźć w internecie, jeśli chcemy o siebie zadbać, najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy. Ścisła współpraca z dietetykiem niesie wiele korzyści dla zdrowia. Dietetyk opracowuje dietę, która jest idealnie dopasowana do naszych preferencji i potrzeb. Z jego pomocą nie tylko zgubimy nadmiarowe kilogramy. Dietetyk pomaga stworzyć plan żywienia m.in. dla kobiet przygotowujących się do zajścia w ciążę, czy osób po trudnym leczeniu. Regularne wizyty u dietetyka to najlepszy sposób, by nauczyć się dobrych nawyków żywieniowych.

Wielu z nas zdaje sobie sprawę z zalet współpracy z dietetykiem, jednak zwleka z wizytą z obawy o to, co może wydarzyć się podczas takiego spotkania. Martwimy się ewentualnymi badaniami, niewygodnymi pytaniami… Czy jest się czego bać?

Pierwsza wizyta w gabinecie dietetycznym: co powinieneś wiedzieć?

Podczas pierwszej wizyty u dietetyka najważniejszy jest wywiad z pacjentem. Dietetyk może zadać szczegółowe pytania dotyczące naszych posiłków (co jemy, w jak dużych procjach, o jakiej porze, jakie produkty lubimy najbardziej). Warto przygotować się do tej rozmowy prowadząc dziennik. Nie musimy robić tego przez kilka miesięcy przed wizytą, wystarczy kilka dni. Oczywiście bez tych zapisków wizyta również się odbędzie, jednak informacje, jakie przekażemy dietetykowi, mogą znacznie ułatwić mu pracę.

Ważne: podczas prowadzenia dziennika żywieniowego liczy się przede wszystkim szczerość. Rolą dietetyka nie jest ocenianie naszego sposobu jedzenia. Pamiętajmy, że chce on nam pomóc i nie zatajajmy ważnych informacji, na przykład dotyczących przekąsek, po które często sięgamy.

Dietetyk może również zapytać o kwestie dotyczące aktywności fizycznej, potencjalnych chorób oraz naszych samodzielnych prób odchudzania czy układania diety.
Kolejne, ważne elementy wizyty, to:

  • przeprowadzenie pomiarów antropometrycznych – najczęściej w gabinetach znajdują się specjalne analizatory do pomiarów masy ciała. Takie badanie jest całkowicie bezbolesne; pomaga ustalić dietetykowi, jaką dietę powinien zaplanować. Oprócz masy ciała, to nieinwazyjne badanie pomaga sprawdzić ilość tkanki tłuszczowej, a także zawartość wody w organizmie. Kilka godzin przed badaniem należy zrezygnować z posiłków.
  • zlecenie podstawowych badań   – jeżeli mamy w domu aktualne wyniki badań krwi i moczu, warto zabrać je na wizytę. Jeżeli ich nie posiadamy, dietetyk może zlecić ich wykonanie. Wyniki podstawowych badań pomogą dietetykowi zrozumieć ogólny stan naszego zdrowia.

Dzień przed wizytą u dietetyka nie należy nagle zmieniać swoich przyzwyczajeń. Jeżeli na co dzień nie ćwiczymy, nie róbmy tego w dniu poprzedzającym wizytę. Unikajmy też głodówki i innych eksperymentów. Tego typu przekłamywanie rzeczywistości może wpłynąć negatywnie na diagnozę i efekty stosowania diety.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, instytutdietetyki.pl