Zamknij

Keto grypa od diety. Jak rozpoznać objawy grypy ketogenicznej?

10.11.2021
Aktualizacja: 10.11.2021 14:00
Keto grypa
fot. Shutterstock

Keto grypa jest skutkiem ubocznym stosowania diety ketogenicznej. To grupa objawów przypominających grypę, która występuje w okresie ketozy. Czy keto grypa jest groźna dla zdrowia? Jak rozpoznać objawy grypy ketogenicznej? WYJAŚNIAMY.

  1. Keto grypa: objawy. Jak rozpoznać grypę ketogeniczną?
  2. Keto grypa: leczenie. Jak łagodzić objawy grypy ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna (ketogenna) to dieta, która naśladuje stan głodówki. Jest to dieta bogata w tłuszcze i uboga w węglowodany, która powoduje wytwarzanie z tłuszczów dużej ilości ciał ketonowych, będących alternatywnym paliwem dla organizmu.

Dieta ketogeniczna powoduje, że organizm przestawia się na pobieranie energii ze spalania tłuszczu. Poziom insuliny we krwi zmniejsza się bardzo mocno, wzrasta natomiast spalanie tłuszczu. Organizm zyskuje łatwy dostęp do odłożonych zapasów tłuszczu i spala je, co powoduje szybką utratę wagi.

Grypa ketogeniczna (keto grypa) jest skutkiem ubocznym stosowania diety ketogenicznej. Objawy grypopodobne są wynikiem osłabienia organizmu wynikającym z konieczności przystosowania się do nowego sposobu odżywania i efektywnego pobierania energii z ciał ketonowych. Objawy grypy są też powodowane spadkiem cukru we krwi i utratą wody oraz elektrolitów.

Warto wiedzieć, że nie każdy doświadcza grypy ketogenicznej. Keto dieta może, choć nie musi występować u osób stosujących dietę ketogenną.

Keto grypa: objawy. Jak rozpoznać grypę ketogeniczną?

Keto grypa, nazywana również grypą węglowodanową występuje u osób stosujących od niedawna dietę ketogeniczną. 

Grypa ketogeniczna można przebiegać lekko z niewielkim pogorszeniem samopoczucia, ale może też przypominać grypę.

Charakterystyczne objawy keto diety:

Keto grypa nie jest prawdziwą grypą. Nie jest uznana za chorobę, nie jest zaraźliwa, nie wymaga specjalistycznego leczenia.

Keto grypa: leczenie. Jak łagodzić objawy grypy ketogenicznej?

Objawy tzw. grypy ketogenicznej ustępują samoistnie, ale można je minimalizować i łagodzić stosując się do kilku zasad.

Sposoby na keto grypę:

  • Nawadniaj organizm i utrzymuj odpowiedni poziom elektrolitów. Oprócz regularnego picia wody warto stosować suplementy uzupełniające niedobór elektrolitów w organizmie (dostępne w aptekach). Można również zwiększyć ilość soli w organizmie.
  • Nie głoduj. Moment, w którym zaczynają pojawiać się objawy keto grypy, to nie czas by stosować głodówkę. Należy spożywać odpowiednio zbilansowane posiłki, można wspomagać się porcją zdrowych tłuszczów.
  • Odpoczywaj. Objawy grypopodobne można złagodzić, odpoczywając, wysypiając się, ograniczając aktywność. Często pomaga ciepła kąpiel, większa ilość snu.
  • Zrezygnuj z alkoholu i kawy — to znane diuretyki, które prowadzą do odwodnienia organizmu.   

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dieta-ketogeniczna.com; ncez.pzh.gov.pl