Odchudzasz się? Pij kawę! Pomaga zapobiec efektowi jo-jo [BADANIA]

Aleksandra Supryn
26.11.2015 12:47
Odchudzasz się? Pij kawę! Pomaga zapobiec efektowi jo-jo [BADANIA]
fot. Kawa a odchudzanie. Nowe badania ‒ kawa pomaga skutecznie zrzucić wagę

Od lat powtarza się, że kawa źle wpływa na ludzki organizm i powinniśmy ją ograniczać. Naukowcy się jednak nie poddają. Cały czas publikują coraz to nowe badania, które badają wpływ tego napoju na nasze zdrowie, ryzyko pewnych chorób oraz wszystkich innych procesów życiowych. 

Niedawno media internetowe podawały zaskakującą informację, że kawa może przedłużać życie. Szybko okazało się jednak, że dotyczy to tylko starszych miłośników kawy i to takich, którzy nie cierpią na inne choroby. Wynika więc z tego, że picie kawy pozwala oddalić od siebie tylko widmo śmierci naturalnej.

Do tej grupy badaczy kawy dołączyli niedawno również niemieccy naukowcy. Sprawdzili oni jaki wpływ ma picie zielonej kawy na naszą wagę.

Wyniki były zaskakujące!

Kawa ‒ sposób na efekt jo-jo

Badacze z Niemiec prowadzili badania o odchudzeniu, z których ostatecznie wyniknęło, że picie kawy pomaga utrzymać wagę po diecie odchudzającej i zapobiega efektowi jo-jo.

Badania przeprowadzono na grupie 494 kobiet i mężczyzn, którzy niedawno stracili zbędne kilogramy. Okazało się, że osoby, którym udało się utrzymać wagę piły więcej kawy (średnio 2-4 filiżanki dziennie) niż osoby, które nie osiągnęły idealnej figury.

Badacze wysnuli wniosek, że picie rozsądnej ilości kawy (nie więcej niż 300 mg kofeiny na dobę) może zapobiec ponownemu przybieraniu na wadze.

Kawa na odcudzanie

Już od dawna mówiło się o tym, że czarna, niesłodzona kawa pomaga w walce ze zbędnymi kilogramami.

Po pierwsze, kawa może zmniejszyć apetyt, zwłaszcza na słodkości. Po wypiciu filiżanki kawy w naszej krwi wzrasta poziom glukozy przez to czujemy się syci i nie mamy ochoty sięgać po przekąskę. Efekt ten jest jednak krótkotrwały. Można go jednak wykorzystać w momencie kiedy mamy ochotę sięgnąć po batonik czy czekoladę.

Po drugie, kawa pobudza metabolizm i pomaga spalać tłuszcz. Kofeina pobudza proces lipolizy, podczas którego do krwi uwalniane są kwasy tłuszczowe. Proces ten zachodzi również kiedy nasze ciało zaczyna spalać tłuszcz odłożony w tkankach. Dlatego też gdy wypijemy czarną kawę mózg wysyła informację o tym, że tłuszcz powinien być spalany szybciej i efektywniej.

___

ZdrowoBardzo / AS