Zamknij

Jak radzić sobie z zachciankami w diecie?

13.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 13:32

Zachcianka jest jak fala, na początku mała, potem osiąga swoje maksimum i następnie mija. W przeciwieństwie do głodu, przemijają, nawet jeśli nic nie zjesz. Niestety najszybszym sposobem pozbycia się zachcianki jest jej zaspokojenie co oznacza powrót do jedzenia z powodów innych niż głód. Jest jednak inna, alternatywna metoda radzenia sobie z pragnieniami i zachciankami. 

Jak poradzić sobie z zachciankami?
fot. Shutterstock

Jak poradzić  sobie z podjadaniem? 

Grupa psychologów, dr Joseph Ciarrochi, Ann Bailey, dr Russ Harris w książce "Pożegnaj wagę. Jak wykorzystać techniki ACT w odchudzaniu i utrzymaniu wymarzonej sylwetki"  zachęcają do wykonania 3 kroków w walce z zachciankami. Oto one:

Zatrzymaj się i pooddychaj

"Gdy poczujesz zachciankę, umysł podpowie ci, że musisz działać szybko. "Jedz teraz albo umrzesz z boleści" - będzie nalegał. A zatem pierwszym krokiem radzenia sobie z zachcianką jest spowolnienie" - radzą autorzy książki. Wykonaj pięć długich, powolnych, głębokich oddechów. Zauważ jak oddech dostaje się do płuc. Zauważ, jak powietrze wydostaje się na zewnątrz. Nie ma pośpiechu. Możesz podjąć decyzję później. Po prostu zauważ oddech i zwolnij. 

PrzeczytajDieta mrożonkowa – sposób na odchudzanie? 

Zauważ i nazwij

Zauważ pragnienie, gdzie się mieści: w żołądku, w ustach, w głowie? Obserwuj z zaciekawieniem, jak pragnienie narasta i zmienia się, tak jak dziecko ogląda zadziwiające wydarzenie. Nazwij swoje pragnienie. Możesz na przykład powiedzieć: "Nadchodzi czekoladowa fala".

Dokonaj wyboru

Teraz, gdy już udało ci się zatrzymać i zauważyć  zachciankę, jesteś gotowy wybrać działanie. Możesz albo zaspokoić pragnienie, albo na nim posurfować. Wybór należy do ciebie. 

Psychologowie zwracają uwagę na coś jeszcze. Radzenie sobie z zachcianką wymaga praktyki. Czasami jej ulegniesz, nim zdążysz zdać sobie z tego sprawę. Wszyscy tego doświadczyliśmy. Siły charakteru nie można mierzyć tym, czy zaspokajamy lub nie swoje zachcianki. Siłę charakteru mierzymy gotowością  do dążenia do celów prozdrowotnych stale i na nowo, niezależnie od tego, ile razy upadniemy. 

Więcej przeczytasz w książce: "Pożegnaj wagę. Jak wykorzystać techniki ACT w odchudzaniu i utrzymaniu wymarzonej sylwetki" 

Przeczytaj: Dieta wodna, nowa modna głodówka. Czy warto ją stosować?