Dlaczego nie możesz schudnąć, choć ciągle ćwiczysz?

Monika Piorun
20.04.2016 09:18
Dlaczego nie możesz schudnąć, choć ciągle ćwiczysz?
fot. Jeśli myślisz, że sport pomoże Ci schudnąć, to jesteś w błędzie - przekonują naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego

Sport to zdrowie, ale wbrew pozorom wcale nie ma wpływu na to, jak szybko zaczniemy tracić na wadze. Jeśli chcesz zeszczupleć, lepiej postaw na zdrową dietę.

Ćwiczenia fizyczne są z pewnością dobre dla organizmu, ale wcale nie sprawią, że prędzej stracisz zbędne kilogramy.

Amerykańscy naukowcy udowodnili, że kiedy zaczynamy być bardziej aktywni, nasze ciało wcale nie zaczyna spalać więcej kalorii. Wbrew pozorom dochodzi do odwrotnej sytuacji - organizm wręcz spowalnia proces ich przetwarzania - przekonuje Herman Pontzer z Uniwersytetu Nowojorskiego.

Na tropie spalanych kalorii

Badacz twierdzi, że udało mu się dojść do takich wniosków podczas studiowania zachowania społeczności Hadza w Tanzanii. To zbieracko-łowieckie plemię słynie z prowadzenia wyjątkowo aktywnego stylu życia. Każdego dnia jego członkowie pokonują wiele kilometrów i wykonują ciężką pracę fizyczną. Pomimo tego, ich dzienny bilans energetyczny jest podobny do tego, jaki osiągają osoby prowadzące siedzący tryb życia w Europie czy Stanach Zjednoczonych.

Ćwiczenia czy dieta?

Profesor Pontzer wraz ze swoim zespołem badawczym postanowił sprawdzić, jakie czynniki mają wpływ na proces tracenia kalorii. Po przebadaniu 300 kobiet i mężczyzn specjaliści doszli do wniosku, że w rzeczywistości nie ma wielkiej różnicy w ilości spalanych kalorii pomiędzy osobami prowadzącymi siedzący tryb życia, a tymi, którzy regularnie uprawiają sport i wykonują ćwiczenia fizyczne.

Choć nie można wykluczyć, że nasz organizm w pewnym momencie osiąga punkt, po przekroczeniu którego niewielka dawka aktywności może mieć wpływ na zwiększenie tempa odchudzania, to i tak jedynym sposobem na idealną sylwetkę jest zdrowe żywienie i rozsądna dieta.

Zobacz, jak wyglądają efekty kilku miesięcy odchudzania w 2 minuty!

Chyba najsensowniej jest połączyć umiarkowany wysiłek fizyczny z dobrze zbilansowaną, zdrową dietą. Czy macie własne (wypróbowane) sposoby na skuteczne odchudzanie?

___

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π