Trzy złote rady dla odchudzających się. Dietetyk w Radiu ZET

09.10.2020
Aktualizacja: 09.10.2020 14:33
Dieta
fot. Shutterstock

- Ostatnio przyszedł pacjent, który od 20 lat nie je jajek, ponieważ usłyszał, że jajka to cholesterol, a on ma podwyższony i ma nie jeść. Tu jest tylko część prawdy - mówiła dietetyk Elżbieta Kolczyńska w Radiu ZET.

Dietetyk Elżbieta Kolczyńska była gościem audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET". Michał Figurski pytał o to, jak wybrać najlepszą dietę, jak uniknąć efektu jojo, jak walczyć z zachciankami w diecie, a przy tym wszystkim nie wpaść w obłęd.

Jaka jest najlepsza dieta?

Na początku dietetyk zredefiniowała pojęcie "dieta", tłumacząc, że dieta to odżywianie na co dzień, a nie okresowe wyrzeczenia. "Dieta to jest sposób odżywiania. Jeśli myślimy o tym, żeby dieta miała bardzo dużo ograniczeń, to nigdy długo nie wytrzymamy. Jestem zdania, że należy tak jeść, żebyśmy byli zadowoleni. Zawsze pytam pacjentów, co lubią, czego nie lubią, a moją rolą jest to poukładać" - wyjaśniła Elżbieta Kolczyńska.

Michał Figurski zauważył, że to, co ostatnio dzieje się obecnie wokół odchudzania, to prawdziwy obłęd.

- Wpadliśmy w obłęd, bo nie weryfikujemy informacji. Ostatnio przyszedł pacjent, który powiedział, że od 20 lat nie je jajek, ponieważ usłyszał, że jajka to cholesterol, a on ma podwyższony i ma nie jeść. Tu jest tylko część prawdy. Ja jestem zdania, że można jeść wszystko, tylko trzeba wiedzieć, kiedy i ile - podkreśliła dietetyk.

Na pytanie, jaka dieta jest najlepsza, odpowiedź jest prosta: dobrana indywidualnie do potrzeb. "Dietetyk ma pomóc ci znaleźć twoją drogę. Jesteś uczulony na nabiał? Będzie to dieta bez nabiału. Masz insulinooporność? Będzie to dieta z niskim indeksem glikemicznym. Chodzi o właściwą ścieżkę" - mówiła Elżbieta Kolczyńska w Radiu ZET.

Jak walczyć z zachciankami w diecie?

W "NieZŁY pacjent w Radiu ZET" Michał Figurski poruszył ważny wątek, który dotyczy nas wszystkich: zachcianki.

Na pytanie, jak walczyć z zachciankami w diecie, odpowiedź brzmi: to zależy. "Trzeba nauczyć się słuchać organizmu. Często słyszę: A co, jeśli mój organizm łaknie czekolady? Mam go słuchać? To nie jest dobra podpowiedź. Należy się zastanowić, dlaczego tak jest" - zauważyła dietetyk Elżbieta Kolczyńska.

Natomiast, jeśli zachcianki w diecie zdarzają się sporadycznie, jest to chwilowy "smaczek" lub na przykład zwiększone łaknienie na słodycze przed miesiączką, to nie ma tragedii: "Ja jestem zdania: zjeść i zapomnieć" - zdradziła ekspert.

Trzy złote rady dla odchudzających się:

  1. Jeść regularnie: śniadanie w ciągu godziny od pobudki, potem mniej więcej co 3-4 godziny, kolacja na około 3 godziny przed snem.
  2. Pić wodę: między 30 a 40 ml na kilogram masy ciała.
  3. Skorzystać z porady dietetyka.

Posłuchaj podcastu