Dieta pudełkowa – wady i zalety

28.09.2019
Aktualizacja: 30.09.2019 10:32
Dieta pudełkowa
fot. Shutterstock

Moda na korzystanie z ofert diet pudełkowych nadal trwa. Są one wygodne, smaczne i można na nich schudnąć. Na pierwszy rzut oka jedyną wadą tego rodzaju odżywiania jest wysoka cena. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na dietę pudełkową.

Czym jest dieta pudełkowa?

Dieta pudełkowa to nic innego jak catering dietetyczny, który dowożony jest pod twoje drzwi codziennie rano. Określenie to może również dotyczyć jadłospisu przygotowanego przez dietetyka w taki sposób, aby można było przygotować dania samemu i zabrać je ze sobą do pracy/szkoły w pudełkach. Nieważne, w jakiej formie ją realizujesz, głównym zamysłem diety pudełkowej jest spożywanie codziennie tej samej, określonej indywidualnie do twoich potrzeb, liczby kalorii. Najczęściej obejmuje ona pięć dań dziennie, które powinno się spożywać regularnie co trzy godziny. Często można też wybrać opcję czterech dań, bez śniadania lub kolacji, a także opcję dowożenia jedzenia tylko 5 dni w tygodniu bez weekendów. Głównym celem jest oczywiście utrata nadmiernych kilogramów, ale także zbudowanie masy mięśniowej, zdrowe odżywianie się oraz zaoszczędzenie czasu.

Jaką dietę pudełkową wybrać — czyli przegląd rynku

Po wpisaniu hasła „dieta pudełkowa” w wyszukiwarce Google wyskakuje nam niezliczona ilość haseł. Na rynku dostępnych jest wiele firm oferujących różne diety. Z oferty możesz wybrać nie tylko kaloryczność, ale także rodzaj diety, do wyboru są między innymi:

 • dieta pesketariańska
 • dieta wegetariańska
 • dieta wegańska
 • dieta bezglutenowa
 • dieta bezlaktozowa
 • dieta paleo

Kaloryczność diety to kolejny bardzo ważny punkt. Na stronach oferujących diety pudełkowe możesz wybrać ją automatycznie, podając swój wiek, masę ciała, wzrost oraz stopień aktywności fizycznej. Firmy cateringowe proponują jedną z dostępnych w ofercie kaloryczności, która może wahać się od 1000 kcal do 3000 kcal. Bardzo ważne jest jednak odpowiednie jej dobranie. W większości przypadków, jeżeli zamawiasz dietę pudełkową przez internet, kaloryczność twojej diety obliczana jest automatycznie przez kalkulatory znajdujące się na stronie internetowej firmy, którą wybrałeś. Dlatego, nawet jeżeli zdecydujesz się na catering, skonsultuj się z dietetykiem i sprawdź, jaka kaloryczność diety jest odpowiednia dla twoich indywidualnych potrzeb, zamiast ufać internetowemu doradcy. Pamiętaj, że niektóre firmy cateringowe oferują konsultację dietetyczną przy zakupie diety. Warto skorzystać z tej opcji.

Dieta pudełkowa – ile kosztuje?

Dieta pudełkowa nie należy niestety do najtańszych. Cena zależy przede wszystkim od tego, na jak długi okres zamówisz usługę. Może być to dzień lub cały miesiąc. Koszt diety pudełkowej waha się także w zależności od składu i trudności przygotowania diety. Najtańsze będą te „zwykłe” diety bez ograniczeń, natomiast wariantem o wyższej cenie są na przykład dieta wegańska czy bezglutenowa i bezmleczna. Cena jednego zestawu, który starczy na cały dzień, waha się od 60 do 70 zł. Jeżeli chodzi natomiast o miesięczny plan, może on kosztować w granicach 1600-1800 zł lub 1100-1300 w opcji bez weekendów. Wiele firm ma także w ofercie dużo tańsze jednodniowe zestawy próbne.

Czy dieta pudełkowa działa?

Dieta pudełkowa działa w zależności od tego, czy jej przestrzegasz. Jeżeli faktycznie zjadasz wyłącznie przygotowane przez catering dania i nie podjadasz pomiędzy posiłkami, sukces jest pewny. Jeżeli dieta i jej kaloryczność są odpowiednio dobrane, łatwo schudniesz.

Dla kogo przeznaczona jest dieta pudełkowa?

Dieta pudełkowa przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które nie mają czasu lub ochoty na gotowanie i spędzanie w kuchni więcej niż godziny. Będzie pomocna również dla osób, które chcą schudnąć, jednak same nie potrafią przygotować sobie odpowiedniego jadłospisu. Uważaj jednak, jeżeli chorujesz na jakąkolwiek chorobę przewlekłą. Pamiętaj, dieta pudełkowa jest z założenia dietą uniwersalną, która ma pasować każdemu klientowi. Jeżeli cierpisz na niewydolność nerek czy cukrzycę, podejdź do tematu diety pudełkowej ostrożnie. Nawet jeżeli jest ona przygotowywana przez dietetyka, nie masz wpływu na jakość produktów użytych do przygotowania dań ani ich rzeczywisty skład.

Dieta pudełkowa – zalety:

 • wybierając dietę pudełkową, zaoszczędzisz bardzo dużo czasu, unikniesz spędzania go na zakupach, gotowaniu i często zmywaniu naczyń
 • jeżeli wybierzesz sprawdzoną firmę, która współpracuje z dietetykiem, twoja dieta będzie odpowiednio bilansowana i dostosowana do potrzeb twojego organizmu
 • dieta pudełkowa wyrabia zdrowy nawyk jedzenia 5 posiłków dziennie w ciągu dnia, o stałych porach, co 3 godziny
 • dietę możesz dobrać indywidualnie również do swoich preferencji smakowych
 • wybór diety pudełkowej wiąże się z bardzo dużą wygodą
 • możliwe, że poznasz nowe produkty, których wcześniej nie umiałeś użyć w kuchni

Jakie są wady diety pudełkowej?

 • dieta pudełkowa jest bardzo droga
 • jeżeli nie lubisz lub nie przepadasz za wieloma produktami, ciężko ci będzie wybrać odpowiedni dla siebie wariant
 • jeżeli chorujesz na cukrzycę lub inne schorzenie, nigdy nie jesteś w 100% pewny, czy dieta jest odpowiednio przygotowana do twoich potrzeb
 • nie możesz wymieniać dań, na które nie masz danego dnia ochoty
 • nie ma do końca pewności, czy jakość potraw jest taka, jak deklaruje to firma, używane produkty mogą mieć niską jakość
 • dania mogą nie zawsze apetycznie wyglądać