Dieta paleo. Czy naprawdę powinniśmy żyć i jeść jak jaskiniowcy?

Aleksandra Supryn
11.02.2016 12:38
Dieta paleo. Czy naprawdę powinniśmy żyć i jeść jak jaskiniowcy?
fot. Shutterstock

Paleo dieta, czyli dieta człowieka pierwotnego, jest oparta na produktach, które mieli jeść pradawni ludzie kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Jej zwolennicy uważają, że dzięki niej jesteśmy w stanie zachować dobre zdrowie, ponieważ ludzki organizm wyewoluował tak, aby przystosować się do spożywania i trawienia tylko pewnych produktów.

Z jakich produktów składa się współczesna dieta człowieka pierwotnego? Przede wszystkim z organicznych: warzyw, owoców, jajek, ryb, grzybów oraz mięsa.

Nie ma w niej za to produktów zbożowych, nabiału, cukru, olejów rafinowanych oraz wszystkich przetworzonego lub modyfikowanego jedzenia. Czasem unika się również roślin strączkowych oraz ziemniaków.

Dlaczego paleo?

Idea diety człowieka pierwotnego pojawiła się w latach 80. Narodziła się w głowach medyka – Stanleya Boyda Eatona oraz antropologa – Melvina Konnera. Według naukowców nasz organizm nie ewoluował dlatego, że człowiek siedział na kanapie z paczką chipsów, ale dlatego, że biegał po lesie w poszukiwaniu pożywienia.

W związku z tym naukowcy doszli do wniosku, że współcześnie powinniśmy porzucić przetworzone jedzenie i wrócić do jadłospisu naszych praprzodków, do którego nasze ciała przystosowywały się przez tysiące lat.

Co więcej, struktura naszych genów nie zmieniła się od co najmniej 50 tysięcy lat, za to styl życia zmienił się błyskawicznie. Coraz częściej sięgamy po przetworzone produkty, które nie wpływają dobrze na nasze zdrowie. Boyd Eaton i Konner właśnie w tym widzą przyczynę epidemii chorób cywilizacyjnych – chorób serca, cukrzycy typu 2. oraz nowotworów.

Czy dieta człowieka pierwotnego ma sens?

Pewne aspekty diety paleo są naprawdę bardzo dobre. Faktycznie, powinniśmy więcej ćwiczyć oraz jeść mniej cukrów i nieprzetworzonych produktów. Inne mają niestety mniej sensu.

W polemikę z teorią diety paleo weszła m.in. Marlene Zuk – biolog z Uniwersytetu w Minnesocie. W swojej książce na ten temat umieściła teorię, że ludzie żyjący w paleolicie, nie byli raczej zbyt dobrze przystosowani do jedzenia produktów, które były wtedy dostępne. Za to my, ludzie współcześni, bez problemu dostosowaliśmy się do diety opartej na rolnictwie.

Z czym jeszcze nie zgadza się Zuk?

Po pierwsze, biolożka nie poleca zupełnego wyeliminowania nabiału oraz zbóż. Powinni to zrobić jedynie ludzie nie tolerujący tych produktów. Mimo to większość populacji jest w stanie bez problemu przetrawić laktozę oraz gluten dzięki dodatkowym genom, które pojawiły się w naszym DNA.

Również nie do końca wiemy jak naprawdę wyglądała dieta ludzi pierwotnych. Możemy mieć jednak pewność, że produkty, które jedli, są dalekie od tych, które możemy dostać w sklepach współcześnie. Nie chodzi o to, że są one modyfikowane genetycznie lub dodaje się do nich sztuczne dodatki. Przez wieki zmieniały się warunki, a same rośliny modyfikowały się dzięki sztucznej selekcji, np. udomowieniu.

Po trzecie, nie mamy również pewności, że dieta naszych praprzodków sprawiała, że byli oni znacznie zdrowsi. Badania pokazują również, że średnia życia była zdecydowanie krótsza niż obecnie, ponieważ pierwotni rzadko przekraczali 40. rok życia

___

ZdrowoBardzo / AS