Zamknij

4 diety cud: wybieramy najlepszy sposób na odchudzanie

15.12.2020
Aktualizacja: 15.12.2020 22:38
warzywa i owoce w diecie cud
fot. Fotografia Fotolia

Dieta cud może zdziałać cuda! Sprawdź na czym polegają popularne diety: dieta Dukana, dieta kopenhaska, dieta bezglutenowa oraz dieta kapuściana i wybierz najlepszy dla siebie sposób na odchudzanie!

W pogoni za pięknym wyglądem chwytamy się różnych sposobów, aby uzyskać wymarzoną sylwetkę. Czy dieta cud w ogóle istnieje? – to pytanie często pada z ust osób, które szukają skutecznego sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów. Poznaj najbardziej popularne diety, które pomogą ci w szybkim czasie stracić na wadze.

Dieta cud – mit czy prawda?

Każdego dnia sięgamy po różne diety, które przynoszą bardziej  lub mniej widoczne rezultaty. Zdarza się również, ze po kilkutygodniowych wyrzeczeniach, zamiast cieszyć się szczupłą sylwetką, narzekamy na pogarszający się stan zdrowia, związany m.in. z niedoborem niektórych składników odżywczych. Według specjalistów większość cudownych diet, które gwarantują zgubienie zbędnych kilogramów w szybkim czasie, nie ma nic wspólnego ze zdrowymi, zbilansowanymi posiłkami. Według nich najlepsza dieta cud nie istnieje, a dobrą kondycję fizyczną i psychiczną zagwarantować nam może tylko i wyłącznie racjonalne odżywianie oparte na pokarmach bogatych w liczne witaminy oraz minerały.

Jak szybko schudnąć?

To pytanie widzimy na okładkach większości poradników i książek na temat odchudzania. Jak szybko schudnąć, ale bez szkody dla organizmu? Dietetycy ostrzegają, że nie istnieje jedna uniwersalna dieta cud, która byłaby dobra dla każdego. Sposób odżywiania powinien być zależny od wielu różnych czynników, jak chociażby:

  • płci,
  • wieku,
  • stanu zdrowia,
  • rodzaju wykonywanej pracy,
  • oraz aktywności fizycznej.

Tylko biorąc pod uwagę te aspekty, będziemy mogli dopasować najlepszy jadłospis do swoich potrzeb. Jeżeli mamy wątpliwości, która dieta będzie dla nas najbardziej odpowiednia, warto udać się do specjalisty i stosować swój plan żywieniowy pod jego czujnym okiem. Dietetyk nie tylko pomoże nam w ułożeniu odpowiedniego menu, ale również podpowie, co jeść, żeby schudnąć, a przy tym cieszyć się dobrym zdrowiem.

Dieta Dukana

Jedną z najbardziej znanych diet jest dieta Dukana. Jej główną zasadą jest spożywanie przede wszystkim produktów białkowych. Dieta ta nastawiona jest na odchudzanie oraz oczyszczenie organizmu. Składa się z czterech etapów: radykalnego odchudzania i oczyszczania organizmu, powolnego zrzucania kilogramów, utrwalenia wagi oraz jej ustabilizowania. W pierwszej fazie spożywa się głównie produkty białkowe, w kolejnych fazach można już  sięgać po bardziej urozmaicone posiłki, ale wciąż trzeba pamiętać, aby raz w tygodniu spożywa tylko białko. W czasie tej diety należy pić dużo wody, min. 3 litry dziennie oraz warto sięgać po dodatkowe suplementy diety.

Dieta kopenhaska

To dieta, która od wielu lat budzi bardzo duże kontrowersje, a wszystko to za sprawą jej restrykcyjnych zasad. Co prawda, jest to dieta skuteczna, ale powinny ją stosować wyłącznie osoby, które cieszą się bardzo dobrym stanem zdrowia. Dieta kopenhaska, znana jest również jako dieta duńska, lub trzynastodniowa. Opiera się na ograniczeniu spożywania tłuszczu oraz węglowodanów. Przestrzegając jej ścisłych zaleceń, można zgubić nawet kilkanaście kilogramów. W związku z tym, że jest to dieta niskowęglowodanowa, dostarcza tylko ok. 600 kalorii dziennie. Złamanie jakiejkolwiek zasady wiąże się z automatycznym przerwaniem diety i możliwością ponownego przystąpienia do niej nie wcześniej, niż po trzech miesiącach.

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa to niewątpliwie hit ostatnich lat. Chociaż nie jest to typowa dieta odchudzająca, to według specjalistów stosowanie się do jej zaleceń może pomóc nam zgubić kilka zbędnych kilogramów. Polega ona na wyeliminowaniu z jadłospisu wszystkich pokarmów zawierających gluten. Zabronione jest więc sięganie po m.in. pszenicę, żyto, jęczmień, owies oraz wszelkie produkty powstałe na ich bazie, a nawet tych, które mogły nimi zostać, choć w niewielkim stopniu zanieczyszczone. Dozwolone jest natomiast spożywanie m.in. kukurydzy, ryżu, gryki, mięsa, ryb, ziemniaków oraz owoców i warzyw. Obecnie coraz więcej osób, nie tylko chorujących na celiakię, decyduje się na wykluczenie glutenu ze swojego codziennego menu.

Dieta kapuściana

Mówi się, że dieta kapuściana jest idealna dla osób, które chcą schudnąć w szybkim czasie, tanio, a przy tym skutecznie. Umożliwia ona szybką redukcję tkanki tłuszczowej, mimo że jej stosowanie nie wiąże się z rygorystycznymi zasadami. Jej głównym minusem jest to, że dla niektórych częste spożywanie kapusty może wydać się monotonne. Podstawą tej diety jest łatwa i szybka w przygotowaniu zupa kapuściana, która może być spożywana bez ograniczeń. To idealna „dieta cud” dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na odchudzanie, a zależy im na szybkich, widocznych rezultatach.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Zdrowie Radio ZET na Facebooku!