Zamknij

Jak oszukać ośrodek głodu i sytości? 5 produktów, które pomogą w odchudzaniu

04.05.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 21:28

Aby odchudzanie nie wywołało efektu jo-jo, trzeba nauczyć się nowych odżywczych nawyków. To wymaga czasu, wiedzy i nowego jadłospisu, dostosowanego do indywidualnego trybu życia. Pomocne jest wdrożenie produktów, które eliminują uczucie głodu. Poznaj 5 propozycji, które zmniejszają apetyt, a przy okazji dostarczą organizmowi witamin.

Jak oszukać głód?
fot. Shutterstock
  • Odchudzanie nie musi oznaczać głodówki. Wystarczy do jadłospisu wkomponować zdrowe przekąski, zmniejszające apetyt. 
  • Aby stłumić głód, należy jeść banany, owsiankę, buraki, chrupkie pieczywo i pić zieloną kawę. 

Jak stłumić uczucie głodu?

Na początek pamiętaj o tym, że właściwie skomponowana dieta odchudzająca, nie wywołuje głodu. Składa się z 5 posiłków, które powinny być spożywane regularnie co 3- 4 godziny. Bezpieczne chudnięcie polega na utracie wagi około 0,5-1 kg tygodniowo.

Oto lista produktów, które na długo eliminują głód:

1. Owsianka

Owsianka jest proponowana głównie jako pierwszy posiłek w ciągu dnia w większości diet. To bardzo syty i zdrowy posiłek,  który jest bogaty w błonnik, magnez, żelazo i fosfor. Utrzymuje sytość na dłużej, jeżeli jest spożywana na ciepło.

2. Chrupkie pieczywo

Choć tradycyjne, białe pieczywo tuczy, to chrupkie już nie. Ma ono niski indeks glikemiczny, dzięki temu na długo zaspokaja głód.  

3. Buraki

Buraki zawierają dużo błonnika, co korzystnie wpływa na metabolizm i daje uczucie sytości. Dodatkowo buraki i inne czerwone warzywa zawierają witaminę C, cukry, białko, karoten i mnóstwo pierwiastków mineralnych - żelazo, magnez, potas, wapń, a także kwas foliowy.

Jeśli chcesz oszukać głód, przygotuj sok z buraków, pomidorów lub marchwi.  Według badań osoby, które piją przed posiłkiem koktajl warzywny, spożywają dziennie o 135 kcal mniej.

4. Niedojrzały banan

Banany są bogatym źródłem błonnika, dlatego jedzone w umiarze, pomogą skutecznie schudnąć bez uczucia głodu. Warto sięgnąć po ten owoc przed i po treningu, bo zwiększa poziom dopaminy, co wiąże się ze wzrostem zadowolenia i motywacji.

5. Ekstrakt z zielonej kawy

Ziarna zielonej kawy zawierają wysoki poziom kwasu chlorogenowego, który może hamować gromadzenie się tłuszczu. Ekstrakt zawiera również kofeinę, która zmniejsza apetyt, dlatego warto napić się jej raz dziennie. Jej skuteczność potwierdza ostatnie badanie, które wykazało, że osoby, przyjmujące 400 mg wyciągu z ziaren zielonej kawy dziennie, miały znacznie mniejszy zmniejszenia obwodu talii i apetytu niż osoby z grupy placebo.

Źródło: healthline.com