Zamknij

Dieta Noom, czyli jak schudnąć za pomocą telefonu

14.12.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 10:38

Od momentu powstania w 2008 r. dieta Noom lub Noom szybko stała się jedną z najczęściej wyszukiwanych przez internautów diet.

Noom
fot. Shutterstock

Dieta Noom to tak naprawdę program zmiany stylu życia, który zapewnia że jeśli na niego przejdziesz możesz spodziewać się zdrowej utraty masy ciała. Jednak czy Noom to kolejna modna dieta oparta na pseudonaukach z obietnicami nierealnych rezultatów, czy też jest to skuteczny program działający na rzecz zdrowej i zrównoważonej utraty masy ciała.

Na czym polega dieta Noom?

Noom to nie tyle dieta, a zmiana stylu życia. Cały plan zawarty jest w aplikacji mobilnej, którą można pobrać na smartfona lub tablet. Aplikacja zapewnia cotygodniowe wyzwania i informacje edukacyjne. Tematy, w których możesz się doszkolić, obejmują odżywianie, zarządzanie stresem, ustalanie celów i kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych. W aplikacji znajdziesz także narzędzia do śledzenia postępów. Umożliwiają one zapisywanie zjedzonych posiłków, schematu ćwiczeń oraz kontrolowanie masy ciała. Co więcej w aplikacji spotkasz wirtualnego trenera oraz grupy wsparcia, które mają pomóc ci pozostać na dobrej drodze. Dodatkowo Noom oferuje śledzenie biometryczne, pomagające monitorować poziom cukru oraz ciśnienie krwi. Noom oferuje 14-dniowy bezpłatny okres próbny, jeśli chcesz go przetestować przed uiszczeniem opłaty miesięcznej.

Noom - jak to działa?

Tak jak większość dostępnych na rynku planów odchudzających i diet - Noom ma na celu pomóc ci schudnąć. Proponuje on wprowadzenie do twojego codziennego dnia deficytu kalorycznego, wynikającego ze zmniejszonego spożycia oraz wprowadzenia aktywności fizycznej. Deficyt taki wystąpi, gdy konsekwentnie spożywasz mniej kalorii niż spalasz każdego dnia. Aby rozpocząć plan żywieniowy Noom, najpierw musisz wypełnić szczegółowy wywiad dotyczący twojej osoby. Odpowiadasz w nim na pytania ile chcesz schudnąć, jakie są twoje zwyczaje żywieniowe oraz co z twoją aktywnością fizyczną. Aplikacja pyta także o stan twojego zdrowia oraz występowanie chorób przewlekłych w twojej rodzinie. Ten wirtualny dietetyk, ustala następnie na podstawie zebranego wywiadu twoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie. W zależności od wagi, celu i przedziału czasowego, w którym chcesz schudnąć, Noom wykorzystuje algorytm do oszacowania, ile kalorii należy zjeść każdego dnia, a by osiągnąć wymarzony cel. Ze względów bezpieczeństwa oraz w celu zapewnienia odpowiedniego stanu odżywienia aplikacja nie pozwala na wprowadzenie diety zawierającej poniżej 1200 kalorii oraz 1400 kalorii dziennie dla odpowiednio kobiet i mężczyzn. Noom zachęca także do spisywania jedzonych posiłków i codziennego ważenia.

Czy program Noom działa?

Każdy plan lub program dietyczny, którego głównym założeniem jest obniżona kaloryczność może pomóc ci zrzucić wagę, jeśli będziesz go przestrzegać. Na stronie internetowej programu Noom, znajdziesz informacje o jego wysokiej skuteczność, jednak do chwili obecnej żadne badania nie porównywały skuteczności programu Noom z innymi dietami odchudzającymi. Niemniej jednak Noom wydaje się być programem żywieniowym opartym o zasady zdrowego żywienia, który proponuje utratę masy ciała w bezpiecznym tempie.

Ile kosztuje program Noom?

Aplikacja Noom, dostępna jest w App Store i Google Play. Można ją pobrać za darmo, jednak aby skorzystać z planów dietetycznych trzeba zapłacić. Aplikacja oferuje dwa miesięczne rodzaje programów dietetycznych:

  • program zdrowej utraty masy ciała, który kosztuje około 45 dolarów miesięcznie lub
  • program zapobiegania cukrzycy” za około 90 dolarów miesięcznie

Nie ma bezpłatnej wersji aplikacji, ale Noom oferuje 14-dniową bezpłatną wersję próbną do przetestowania.

Zalety programu żywieniowego Noom

Noom kładzie nacisk na pracę własną. Oznacza to, że to właśnie ty wprowadzasz do aplikacji wszystkie jedzone posiłki i wykonane ćwiczenia. Dzięki temu jesteś jedyną osobą odpowiedzialną za utratę masy ciała, co jest bardzo motywujące. Noom kontroluje przede wszystkim kaloryczność posiłków i dzieli żywność na system kolorów - zielony, żółty i czerwony - w oparciu o ich kaloryczność. Pokarmy o najniższej gęstości kalorycznej, najwyższym stężeniu składników odżywczych lub obu tych cechach oznaczone są na zielono itd. Jedną z zalet programu jest to, że nie promuje on restrykcyjnej diety, a utrzymywanie odpowiedniej kaloryczności jedzonych posiłków i zdrowe tempo chudnięcia. Ponieważ niektóre wysokokaloryczne produkty spożywcze, takie jak orzechy, zawierają ważne składniki odżywcze, a całkowite wyeliminowanie deserów i innych smakołyków nie jest realistyczne, Noom nie zabrania tych produktów, ale zachęca do zmniejszenia ich ilości w diecie. Co więcej Noom oferuje wprowadzenie i utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych oraz zachęca do wprowadzenia aktywności fizycznej do codziennej rutyny.

Czy dieta Noom ma wady?

Podczas gdy Noom to doskonałe, wszechstronne narzędzie, którego możesz użyć aby osiągnąć swoje cele zdrowotne, należy pamiętać, że śledzenie kaloryczności diety i częste ważenie, może promować zaburzenia odżywiania. Program Noom nie należy również do najtańszych planów żywieniowych, co więcej mogą z niego korzystać jedynie osoby, które używają smartfonów i aplikacji mobilnych. W końcu, nic nie zastąpi rozmowy twarzą w twarz z profesjonalistą, który dobierze twoją dietę indywidualnie.

Podsumowując

Aplikacja Noom może okazać się pomocna przy utracie masy ciała i chęci wprowadzenia zdrowych nawyków żywieniowych. Jeśli koszty, dostępność i wirtualny styl coachingu zdrowotnego ci nie przeszkadzają Noom jest pomocnym narzędziem, które użyte w odpowiedni sposób może pomóc ci stracić zbędne kilogramy.