Czym jest detoks sokowy? Poznaj oczyszczającą dietę Gersona

Aleksandra Supryn
20.11.2015 16:46
Czym jest detoks sokowy? Poznaj oczyszczającą dietę Gersona
fot. Dieta Gersona, czyli detoks sokowy - poznaj jego prozdrowotne korzyści

Koncepcja oczyszczania organizmu poprzez kurację sokową oparta jest na badaniach i praktyce dwóch naukowców – niemieckiego lekarza dr. Maxa Gersona oraz Brytyjczyka dr. Normana Walkera. Niemiecki naukowiec przez wiele lat z powodzeniem leczył specjalną dietą przewlekłe choroby. Holistyczne podejście do pacjenta i przekonanie, że należy leczyć przyczyny, nie objawy to podstawy jego sukcesów. Podobne podejście do pacjenta miał dr Norman Walker angielski naukowiec, który uważał, że dieta powinna opierać się głównie na warzywach i owocach. 

Dzięki wspólnym osiągnięciom naukowców zauważono, że konsumpcja surowych warzyw i owoców pociąga za sobą dłuższy proces trawienia, a tym samym długotrwałe wchłanianie się witamin i minerałów. Odkryto także, że można przyspieszyć wchłanianie i biodostępność substancji czynnych z naturalnych źródeł przez prosty zabieg. Zamiast jeść warzywa i owoce w całości wystarczy w specjalny sposób wycisnąć z nich sok. Aby uzyskać esencję zdrowia nie można powstałych soków pozbawić enzymów znajdujących się w surowym materiale. To między innymi te enzymy trawią białka, węglowodany i tłuszcze, czyli substancje, z resztek których powstają w naszych organizmach toksyczne metabolity.

Skąd biorą się toksyny w organizmie?

Według dr. Maxa Gersona wiele chorób cywilizacyjnych wynika bezpośrednio z warunków w jakich żyjemy oraz pożywienia jakim się odżywiamy. Lekarz zauważył, że już w latach 40. ubiegłego wieku większość produkowanego jedzenia pochodziła z upraw, w których używa się bardzo dużo sztucznych nawozów, które zawierają tylko kilka ważnych dla ludzkiego organizmu pierwiastków. Co więcej, rolnicy powszechnie używają dużej ilości środków ochronnych w celu zabezpieczenia upraw przed szkodnikami, które później mogą odkładać się w organizmie.

Kolejnym czynnikiem powodującym odkładanie się toksyn jest środowisko w którym żyjemy na co dzień. Spaliny, które wdychamy codziennie, poruszając się po mieście zawierają ogromną ilość szkodliwych substancji, które latami mogą gromadzić się w naszym ciele.

Soki wyciskane na zimno

Użycie popularnych wyciskarek i sokowirówek pozbawia soki części witamin i minerałów oraz przede wszystkim enzymów, czyli samej kwintesencji natury. Gerson oraz Walker opracowali metodę wyciskania soków na zimno za pomocą pras, które pozwalają zachować kilkukrotnie więcej cennych witamin i minerałów oraz kluczowych w procesie oczyszczania enzymów w porównaniu z innymi metodami pozyskiwania soków. Dodatkowo, w procesie wyciskania soków zostaje usunięty z nich błonnik (sok pozbawiony jest miąższu), dzięki czemu odciążony zostaje przewód pokarmowy - organizm nie musi zajmować się trawieniem, jedynie przyswajaniem cennych wartości odżywczych.

Soki wchodzące w skład kuracji sokowych opartych na koncepcji terapii Gersona są przygotowywane właśnie w taki sposób. Gwarantuje to dostarczenie do organizmu „bomby witaminowej”, która zostanie szybko przyswojona przez nasz organizm.

Na czym polega detoks sokowy?

Detoks organizmu za pomocą diety sokowej polega na zastąpieniu na kilka dni stałych posiłków sokami, w celu odciążenia przewodu pokarmowego i dostarczenia łatwo przyswajalnych witamin i minerałów. Dzięki temu, nasze ciało może się naturalnie zregenerować oraz usunąć zalegające toksyny.

Każdy dzień detoksu sokowego to zazwyczaj zestaw 6 soków, które należy pić w ciągu dnia w co najmniej godzinnych odstępach czasowych, natomiast ostatni sok pijemy co najmniej 2 godziny przed pójściem spać. Soki powinny być ponumerowane, ponieważ kolejność ich picia nie może być przypadkowa.

O czym należy pamiętać, decydując się na oczyszczanie sokami?

Detoks sokowy jest doskonałym sposobem, aby oczyścić swój organizm. Nie powinno się go jednak stosować zbyt często. Kuracja trwająca około 5 dni nie powinna być stosowana częściej niż raz na 1,5-2 miesiąca. Krótsze detoksy sokowe można stosować nieco częściej, warto jednak dostosować częstotliwość do stanu zdrowia swojego organizmu.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na reakcję organizmu na oczyszczanie sokami jest przygotowanie się do obniżonej kaloryczności posiłków oraz ich zmienionej, lekkiej formy. Na kilka dni przed przystąpieniem do picia soków warto przejść na lekką dietę opartą głównie na warzywach i owocach (np. sałatki) oraz produkty gotowane na parze. Należy natomiast wykluczyć produkty przetworzone, nabiał oraz mięso.

Dzięki zastosowaniu się do tych kilku prostych wskazań oczyszczanie organizmu będzie bezpieczne i zdrowe.

Warto raz na jakiś czas zrobić wakacje dla swojego ciała :).

___

ZdrowoBardzo