Zamknij

Jedzą tylko to, co zostało wymienione w Biblii. Czym jest dieta Alleluja?

06.08.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 22:33

Na czym polega dieta Alleluja? Czy rzeczywiście jest skuteczna w leczeniu chorób cywilizacyjnych, takich tak nowotwory, choroby serca, cukrzyca czy otyłość? Dowiedz się, jakie produkty są w tej diecie wskazane, a jakie zakazane.

Dieta Alleluja - na czym polega? Produkty zakazane i wskazane
fot. Shutterstock
 1. Dieta Alleluja – na czym polega?
 2. Dieta Alleluja – produkty dozwolone
 3. Dieta Alleluja – produkty zakazane
 4. Dieta Alleluja – czy jest skuteczna?

Dieta Alleluja (ang. Hallelujah Diet) została wymyślona i spopularyzowana przez George'a Malkmusa, amerykańskiego pastora, u którego wiele lat temu zdiagnozowano raka jelita grubego. Na ten sam nowotwór wcześniej zachorowała również jego matka. Pastor eksperymentował z różnymi metodami leczenia, także tymi niekonwencjonalnymi. Jednak inspirację do zmiany stylu życia odnalazł... w Biblii.

Jak wielokrotnie podkreślał, do wdrożenia zmian w życiu i diecie zainspirowały go poniższe słowa z Księgi Rodzaju (Rdz. 1,29): "Oto daję wam wszelką roślinę, przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was one będą pokarmem". Kierując się tymi słowami, oparł swój jadłospis wyłącznie na produktach, które zostały wymienione w Biblii.

Dieta Alleluja – na czym polega?

Dieta Alleluja to dieta wegańska z elementami diety raw, składająca się w 80-90 proc. na surowych produktach roślinnych, a w 10-20 proc. na produktach roślinnych przetworzonych (suszone, wyciskane lub gotowane). Jej celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn, odżywienie i odpowiednie nawilżenie. Efektem dodatkowym jest zrzucenie zbędnych kilogramów, bo dieta jest nie tylko niskokaloryczna, ale dodatkowo autor diety zaleca również cykliczne stosowanie mieszanek ziołowych oczyszczających jelita.

Dieta Alleluja – produkty dozwolone

Produkty dozwolone w diecie Alleluja to:

 • warzywa i owoce (także suszone),
 • ziarna w każdej postaci (najlepiej niegotowane),
 • orzechy,
 • nasiona,
 • rośliny strączkowe,
 • oleje i tłuszcze roślinne (np. awokado, oliwa z oliwek i olej lniany),
 • soki warzywne i owocowe, robione na bazie świeżych roślin (marchew, seler, ogórek, warzywa liściaste),
 • napoje roślinne, np. migdałowe, bananowe, ryżowe,
 • zioła i świeże przyprawy,
 • naturalne słodziki: miód, melasa, stewia, syrop klonowy.

Dieta Alleluja – produkty zakazane

Do zakazanych produktów spożywczych w diecie Alleluja należą:

 • wszelkie produkty przetworzone,
 • mięso,
 • alkohol,
 • kawa,
 • herbata,
 • produkty mleczne (dozwolone są tylko napoje roślinne z migdałów, bananów, ryżowe),
 • wszelkie produkty odzwierzęce,
 • słodycze (cukier trzeba zastąpić miodem, melasą, syropem ryżowym lub stewią),
 • przetworzone owoce i warzywa,
 • utwardzane tłuszcze, np. margaryna.

Dieta Alleluja – czy jest skuteczna?

Dieta Alleluja to dieta kontrowersyjna. Ma swoich wyznawców i przeciwników.

George Malkmus twierdzi, że dzięki zmianie diety wyleczył się z raka jelita grubego (podobno guz zniknął w ciągu roku). Czy rzeczywiście nowotwór zniknął tylko dzięki tej diecie? Nie wiadomo. Pastor wraz ze swoją żoną, która również przeszła na tę dietę, założyli wspólnotę religijną, która promuje ten sposób żywienia jako remedium na każdą chorobę. Zarabiają też na tworzonych przez siebie suplementach diety. Można więc śmiało powiedzieć, że dieta Alleluja to już nie tylko dieta, ale raczej styl życia. Pastor napisał na ten temat kilka książek. Na spotkaniach osobom wątpiącym w jego teorię odpowiadał: "Stwórca wie najlepiej, jak karmić nasze ciało".

Sceptycy tej diety podkreślają, że dieta Alleluja nie leczy raka. Może być jedynie stosowana jako metoda wspomagająca leczenie tej choroby, pod warunkiem, że odbywa się to pod kontrolą lekarza i dietetyka. Poza tym dieta ta z pewnością dostarczy organizmowi wielu potrzebnych składników (jest ich więcej w surowych warzywach i owocach niż w produktach poddanych obróbce cieplnej), ale również – jako dieta wykluczająca całkowicie produkty odzwierzęce – może przyczynić do niedoboru niektórych bardzo ważnych dla zdrowia substancji odżywczych (np. wapnia, cynku, witamin z grupy B, takich jak witamina B12, B1, B2, a także witaminy D). Niedobór tych składników może prowadzić m.in. do anemii, osłabić układ odpornościowy, a także przyczynić się do osteoporozy czy rozwoju próchnicy.

Z pewnością dieta Alleluja, jako dieta wegańska z elementami raw, pomaga w leczeniu nadciśnienia tętniczego, zmniejsza ryzyko miażdżycy, obniża poziom cholesterolu, a osoby ją stosujące traciły również zbędne kilogramy. Poza tym eliminując z diety żywność przetworzoną, nie dostarczamy organizmowi wielu szkodliwych związków chemicznych (np. barwników czy konserwantów). Jednak nie należy jej stosować na własną rękę, najlepiej skonsultować ja z dietetykiem, który podpowie co zrobić, by dieta była zbilansowana i dostarczała wszystkich potrzebnych organizmowi składników odżywczych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Bitwa z rakiem. Terapie i antyterapie", Bożena Stasiak, Wydawnictwo Harde, Warszawa 2020/ dietetycy.org.pl