Zamknij

Bez przerwy czujesz głód? Nareszcie wiadomo, dlaczego

12.01.2022
Aktualizacja: 13.01.2022 09:05
Dlaczego ciągle czujesz głód?
fot. Shutterstock

Naukowcy znaleźli odpowiedź na pytanie, dlaczego dla niektórych ludzi walka o prawidłową wagę jest tak trudna. To, że niektóre osoby niemal cały czas czują się głodne, co prowadzi do przejadania się, nie jest ich winą. Odpowiedzialny za to jest ich specyficzny metabolizm.

Jak wykazały badania przeprowadzone przez różne instytucje naukowe, w tym m.in. przez King's College London, za uczucie głodu osób, które częściej niż inne czują się głodne, odpowiada ich przemiana materii, która powoduje szybszy spadek poziomu cukru we krwi.

Wcale nie chodzi o tempo przemiany materii

Naukowcy obliczyli, że osoby, które często są głodne, zazwyczaj jedzą 312 więcej kalorii dziennie i robią o pół godziny krótsze przerwy między posiłkami niż ci, którzy aż tak często nie czują głodu. Prowadzi to do przyrostu masy ciała nawet o 9 kg rocznie. I oznacza, że walka o prawidłową wagę albo utratę nadmiaru kilogramów przez „ciągle głodnych” jest dużo trudniejsza.

Badanie monitorowało poziom cukru we krwi, tolerancję glukozy, sen, aktywność i głód. Uczestnikom zmierzono również maksymalne poziomy cukru we krwi około dwie godziny po posiłku. Naukowcy odkryli, że u niektórych największy poziom glukozy we krwi pojawia się później – nawet po dwóch do czterech godzin. Oznacza to, że później odczuwają głód, więc w rezultacie rzadziej i mniej jedzą.

Badacze zauważyli też, że istniały znaczne różnice w wahaniach poziomu cukru we krwi u ludzi, którzy jedli dokładnie te same posiłki – mężczyznom poziom cukru spadał zwykle bardziej niż kobietom.

Nie tylko metabolizm ma wpływ na masę ciała

Naukowcy twierdzą, że metabolizm to tylko jeden z aspektów przejadania się. Podkreślają, że walka z nadmierną masą ciała zależy nie tylko od specyficznej przemiany materii, ale także od wyboru odpowiedniej żywności (niektóre pokarmy są dłużej trawione, np. produkty pełnoziarniste) oraz poziom aktywności fizycznej (jej brak ma negatywny wpływ na cały organizm).

Jak powiedziała prof. Ana Valdes z University of Nottingham, trzeba pamiętać, że „kilkaset dodatkowych kalorii dziennie oznacza przyrost masy ciała nawet o kilka kilogramów rocznie”.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Express.co.uk