Narzekasz na chłodne lato? Niskie temperatury sprzyjają odchudzaniu!

Monika Piorun
21.07.2016 17:49
Narzekasz na chłodne lato? Niskie temperatury sprzyjają odchudzaniu!
fot. Chłód sprzyja odchudzaniu

Chłód sprawia, że w naszym organizmie zmienia się skład bakterii jelitowych, przez co możemy szybciej zrzucić nadmiar kilogramów.

Mimo że nadwaga nie jest już tak niezdrowa, jak kiedyś, a nadmiar kilogramów nie szkodzi nam tak, jak jeszcze 40 lat temu, to jednak zdecydowanie lepiej jest być szczupłym i mieć prawidłową masę ciała.

Szczególnie w okresie wakacji większość z nas chce wykorzystać urlop do wyrzeźbienia idealnej sylwetki. Jeśli tegoroczne lato nie wydaje Ci się zbyt gorące, to wbrew pozorom, takie warunki mogą sprzyjać... odchudzaniu. Jak to możliwe?

Chłodem w nadwagę

Optymalna temperatura dla człowieka wynosi 23°C. Jeśli jednak zaczniemy przebywać w otoczeniu schłodzonym do 17°C, to już po dwóch godzinach w naszym organizmie zostanie aktywowana tzw. brązowa tkanka tłuszczowa i zaczniemy spalać więcej energii, dzięki czemu szybciej schudniemy.

Ekspertom z Instytutu Rozwoju Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie we współpracy ze szwedzkimi naukowcami udało się przeprowadzić badania, których wynikami zainteresowało się prestiżowe czasopismo Cell Metabolizm.

digestive
Niskie temperatury mają zbawienny wpływ na bakterie jelitowe, dzięki którym nie tyjemy (fot. East News)

Dzięki testom na myszach laboratoryjnych badacze wykazali, że już po 24 godzinach przebywania w pomieszczeniu o temperaturze obniżonej z poziomu 29°C (idealnej dla gryzoni) do 12°C, zmienia się skład bakterii występujących w ich mikroflorze jelitowej

Po przeszczepieniu rozwijających się w chłodnych warunkach bakterii osobnikom z tzw. sterylnym układem pokarmowym, okazało się, że w ciągu 6 tygodni badań nie udało im się utyć, wykazywały się mniejszą zawartością tłuszczu w organizmie, lepszą tolerancją na glukozę i nie dochodziło u nich do wahań poziomu insuliny we krwi.

Naukowcy zaobserwowali, że obniżenie temperatury otoczenia

sprzyja zwiększeniu produkcji kwasów żółciowych

wspomagających przyspieszenie tempa metabolizmu

i spalania tkanki tłuszczowej.

Nawet podczas objadania się wysokokalorycznymi posiłkami, przebywanie w chłodzie pomaga utrzymać wagę w ryzach i nie doprowadza do tycia, choć jednak żeby schudnąć, powinniśmy zastosować odpowiednią dietę i dbać o aktywność fizyczną.

Przeczytaj: Dieta wysokotłuszczowa może sprzyjać leczeniu schizofrenii

Jaki kolor ma temperatura? Możesz być zaskoczony!

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π