Masz dosyć liczenia kalorii? Zrób zdjęcie talerza i sprawdź wynik

22.10.2019 11:51
Nowa aplikacja do liczenia kalorii
fot. Shutterstock

Zamiast delektować się smakiem, obsesyjnie liczysz, mnożysz i dodajesz kalorie? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość: nowa aplikacja zrobi to za ciebie! Sprawdź, jak to działa. 

Aplikacja Foodvisor wykorzystuje funkcje aparatu smartfona i algorytmy sztucznej inteligencji. Na podstawie zdjęcia wybranej potrawy system wylicza liczbę kalorii. Eksperci z serwisu TechCrunch zwracają uwagę na fakt, że jest to nowość na rynku aplikacji dietetycznych, dotychczas dostępne aplikacje wymagały bowiem ręcznego wpisywania poszczególnych wartości.

Algorytmy zastosowane w aplikacji Foodvisor rozpoznają potrawę na talerzu, a następnie, na podstawie miejsca zajmowanego na talerzu, wyliczają przybliżoną wagę produktów. Po uwzględnieniu tabeli kaloryczności system „wypluwa” przybliżoną liczbę kalorii sfotografowanej potrawy. W 2018 roku aplikacja została wprowadzona na rynek francuski. Dotychczas ściągnęło ją ponad 1,8 mln użytkowników Androida i iOS.

Szacuje się, że przeciętna dorosła kobieta powinna spożywać ok. 1600-2400 kilokalorii w ciągu dnia, a mężczyzna – 2000-3000 kilokalorii dziennie. Zapotrzebowanie na kalorie jest zależne także od wieku, wzrostu, masy ciała, poziomu aktywności fizycznej oraz wyznaczonych celów dietetycznych.

Źródło: PAP