Zamknij

Ananas na odchudzanie? Naukowcy opracowują kapsułki na bazie liści owocu

Alicja Bartosiak
20.05.2022 09:55
Kapsułki z liści ananasa na odchudzanie: jak działają?
fot. Shutterstock

Od dawna wiadomo, że jedzenie ananasa zalecane jest osobom na diecie. Teraz naukowcy z Singapuru odkryli, że liście owocu pochłaniają tłuszcz. Trwają prace nad stworzeniem innowacyjnych kapsułek na odchudzanie 

Osoby, które chcą zgubić dodatkowe kilogramy, powinny spożywać świeże ananasy. Owoce te mają bardzo mało kalorii, a przy tym stanowią doskonałe źródło ważnych witamin (m.in. A, E i C). Dodatkowo ananas ma wiele cennych właściwości leczniczych. Wzmacnia odporność, oczyszcza organizm z toksyn, zwalcza pasożyty i pomaga w leczeniu infekcji układu pokarmowego. Okazuje się, że korzystne dla zdrowia mogą być również liście owocu, co potwierdziło najnowsze odkrycie. Zespół naukowców z Narodowego Uniwersytetu Singapuru (NUS) opracował innowacyjne tabletki na bazie włókien liści ananasa. To tanie i proste rozwiązanie, które może zrewolucjonizować dotychczasowe sposoby leczenia nadwagi i otyłości.

W jaki sposób liście ananasa pomagają walczyć z nadwagą?

Opracowywane przez naukowców preparaty z ananasa będą dostępne w formie krakersów lub kapsułek. Po spożyciu środki te wchłaniają związki tłuszczowe z organizmu i tworzą zbite grudki włókien pokrytych tłuszczem. Grudki te zostają wydalone w ciągu 1-3 dni.  Testy laboratoryjne, które symulują kwaśny stan ludzkiego przewodu pokarmowego, wykazały, że jeden gram włókien z liści ananasa, może wchłonąć 45,1 g gotowanych tłuszczów i 20,4 g tłuszczów ludzkich. Według naukowców, aby spalić tłuszcze nasycone pochodzące z jednego hamburgera, potrzebna jest mniej niż jedna kapsułka włókien z liści ananasa.

– Liście ananasa są naturalne i biodegradowalne. Zwykle wyrzuca się je po zebraniu owoców, dlatego są bardzo tanie i występują w dużych ilościach. W naszej ostatniej pracy wykorzystaliśmy doskonałe właściwości mechaniczne włókien z liści ananasa do absorpcji tłuszczu, co jest bardzo cennym zastosowaniem. W połączeniu z naszymi wcześniejszymi pracami nad wykorzystaniem liści ananasa do produkcji wysoce chłonnych aerożeli naszym celem jest przyczynienie się do zmniejszenia ilości odpadów rolniczych i zwiększenia zysków rolników – powiedział prof. nDuong Hai-Minh z Wydziału Inżynierii Mechanicznej w NUS College of Design and Engineering.

Naukowcy złożyli wniosek o patent na wykorzystanie liści ananasów do produkcji kapsułek odchudzających.

Źródło: newswise.com, akademiadietetyki.pl