Niskokaloryczna dieta plus witamina C potężną bronią na raka?

15.05.2020 12:16
Leczenie raka witaminą C
fot. Shutterstock

Niskokaloryczna dieta w połączeniu z witaminą C w leczeniu raka u myszy daje zaskakująco dobre efekty. Czy to przełom, na który od lat czekają pacjenci onkologiczni?

  • Naukowcy od lat szukają możliwości wykorzystania witaminy C w onkologii.
  • Witamina C w połączeniu z restrykcją kaloryczną daje obiecujące efekty u myszy.
  • Korzystny efekt terapii obserwowany jest u myszy z mutacjami w genie KRAS.

Współczesna medycyna ma coraz więcej do zaoferowania pacjentom onkologicznym, ale wciąż są nowotwory, dla których brakuje skutecznego protokołu leczenia. To właśnie ci pacjenci i ich bliscy najbardziej czekają na przełom w medycynie.

Naukowcy od lat 70. ubiegłego stulecia poszukują sposobu na włączenie witaminy C w protokół leczenia nowotworów złośliwych. Niedawno włoscy uczeni, zrzeszeni wokół Istituto di Candiolo Uniwersytetu Turyńskiego, odkryli, że podawanie dużych dawek witaminy C w zastrzykach w trakcie immunoterapii przyczynia się do spowolnienia lub całkowitego zatrzymania wzrostu guzów nowotworowych u myszy. Kwas askorbinowy wzmocnił działanie limfocytów T. Korzystne efekty zaobserwowano w przypadku leczenia czerniaka, raka jelita grubego, raka trzustki i raka piersi.

Dowiedz się więcejDuże dawki witaminy C zatrzymują wzrost guzów nowotworowych

Teraz naukowcy z USC Leonard Davis School of Gerontology i IFOM Cancer Institute w Mediolanie wykazali, że przerywany post w połączeniu z witaminą C, zabija komórki nowotworowe w jelicie grubym u myszy laboratoryjnych.

- Wzięliśmy dwa zabiegi uznawane za interwencje opóźniające starzenie się - dietę naśladującą post i witaminę C - i połączyliśmy je w potężną terapię przeciw rakowi - wyjaśnił prof. Valter Longo, dyrektor USC Longevity Institute w USC Leonard Davis School of Gerontology i profesor nauk biologicznych w USC Dornsife College of Letters, Arts and Sciences.

Korzystny efekt terapii obserwowany był u myszy z mutacjami w genie KRAS, które sprawiają, że organizm jest odporny na większość terapii przeciwnowotworowych. Mutacje KRAS występują w około jednej czwartej wszystkich ludzkich nowotworów i w prawie połowie wszystkich nowotworów jelita grubego.

Naukowcy podkreślają, że terapia u myszy daje świetne efekty, ale ponieważ przerywany post jest trudną opcją do zastosowania u pacjentów onkologicznych, bezpieczniejszą i łatwiejszą opcją jest niskokaloryczna dieta roślinna.

- Dieta stosowana sama lub sama witamina C zmniejszały wzrost komórek rakowych i powodowały niewielki wzrost śmierci komórek nowotworowych, ale gdy stosowane były razem, miały porażający efekt, zabijając prawie wszystkie komórki nowotworowe - powiedział prof. Valter Longo. Wyniki badania opublikowano w Nature Communications.

Jednocześnie eksperci podkreślają, żeby w żadnym wypadku nie eksperymentować na własną rękę. W badaniach stosowane są bardzo wysokie, terapeutyczne dawki witaminy C, natomiast doustne przyjmowanie dużych dawek witaminy C może wywoływać niepożądane skutki uboczne, jak również osłabiać działanie niektórych leków przeciwnowotworowych. O poradę dietetyczną i nowe możliwości leczenia zawsze należy dopytać onkologa.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicalxpress.com