Dieta bogata w żelazo. Jakie produkty dostarczą Ci go najwięcej?

25.08.2015 14:54
Dieta bogata w żelazo. Jakie produkty dostarczą Ci go najwięcej?
fot. Produkty bogate w żelazo. Cenny składnik mineralny w Twojej diecie

Żelazo to jeden z cenniejszych składników mineralnych, jakie istnieją. Dlatego jak najszybciej włącz do swojej diety te produkty, które są bogate właśnie w ten pierwiastek.

Żelazo jest składnikiem hemoglobiny, niezbędnej do transportowania tlenu przez krew. Wspomaga również walkę z wolnymi rodnikami i regenerację tkanek. Wzmacnia także naszą odporność. Wiedziałeś, że żelazo przeciwdziała anemii i warunkuje prawidłowy rozwój płodu? Jego niedobór wynika najczęściej z nieprawidłowej diety. Sprawdź, jakie produkty są bogate w ten cenny składnik!

Objawy niedoboru żelaza

Dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na żelazo to średnio od 15 do 20 mg. Objawy niedoboru żelaza to między innymi osłabienie, apatia i anemia. Osoby, którym brakuje tego składnika, są blade, osłabione i wiecznie zmęczone. Konsekwencją niedoboru żelaza w organizmie jest również łamliwość włosów i paznokci, a nawet zaburzenie rytmu serca czy owrzodzenie jamy ustnej. Do innych objawów należą łatwo pojawiające się siniaki oraz krwawienie z nosa.

Jeśli dokuczają Ci podobne objawy, warto wybrać się na badanie krwi, które określi dokładnie, jakich składników brakuje w Twoim organizmie. Możliwe, że oprócz żelaza będziesz musiał uzupełnić również inne mikroelementy.

Produkty bogate w żelazo

Jeśli cierpimy na niedobór żelaza, dietę trzeba zmienić jak najszybciej. Możliwe, że oprócz jedzenia produktów bogatych w ten składnik, konieczna będzie też suplementacja. Pamiętajmy jednak, że najlepiej przyswajają się mikroelementy z jedzenia - żaden lek nie zastąpi zbilansowanej i zdrowej diety.

Do produktów bogatych w żelazo zaliczmy:

-      czerwone mięso (najlepiej chude)

-      wątróbkę

-      drób

-      jajka (a dokładniej ich żółtka)

-      pełnoziarniste pieczywo

-      orzechy

-      zielone warzywa (szczególnie rzeżucha)

-      buraki

-      owoce takie jak suszone morele i rodzynki

Najlepszym obiadem dla osoby cierpiącej na niedobór żelaza będzie wątróbka z brokułami lub stek. Najłatwiej przyswajalnym żelazem jest to, które znajduje się w mięsie. Dlatego właśnie ono powinno znaleźć się w naszej codziennej diecie. Teraz kiedy już wiesz, że nawet owoce i warzywa są produktami bogatymi w żelazo, łatwiej Ci będzie dostosować jadłospis do swoich potrzeb.