Nie chcesz mieć raka prostaty? Przejdź na dietę wegańską!

Monika Piorun
26.10.2016
Aktualizacja: 25.03.2019 12:58
Nie chcesz mieć raka prostaty? Przejdź na dietę wegańską!

Ryzyko nowotworu prostaty wśród mężczyzn stosujących dietę wegańską jest o 35% niższe. To więcej niż w przypadku wegetarian, którzy jedzą nabiał i jajka.

Naukowcy z Uniwersytetu Loma Linda w Kalifornii odkryli, że mężczyźni, którzy są weganami, są w najmniejszym stopniu obciążeniu rozwojem nowotworu prostaty. Ich wyniki są w tym przypadku lepsze niż u wegetarian, dopuszczających w swym codziennym menu m.in. produkty mleczne, miód i jaja.

Na trop zaskakującej zależności pomiędzy rakiem prostaty a weganizmem udało się ustalić dzięki temu, że wśród 26 tys. mężczyzn, których przebadano pod kątem nowotworu prostaty, wyniki 8% badanych wyraźnie odbiegały od normy. Okazało się, że wszyscy z nich byli obciążeni najniższym ryzykiem rozwoju tej choroby. Dlaczego weganizm może być najskuteczniejszym sposobem na ochronę przed rakiem stercza?

Eksperci podejrzewają, że bogata w błonnik dieta opierająca się głównie na bogatych w antyoksydanty warzywach i owocach jest szczególnie korzystna w przypadku mężczyzn, którym z wiekiem coraz bardziej szkodzą zbyt duże ilości białka zwierzęcego oraz działające insulinogennie nabiału.

Najczęściej lekceważony nowotwór wśród mężczyzn

Mimo że rak stercza (zwany też rakiem prostaty) należy do najpopularniejszych chorób nowotworowych, panowie po 45. roku życia zwykle bagatelizują konieczność regularnych badań, dzięki którym można go wcześnie wykryć.

Z roku na rok obserwuje się wyraźny wzrost zachorowalności na ten typ nowotworu. Niestety rozwija się niezwykle powoli i trudno go wykryć bez specjalistycznych badań, choć naukowcom udało się dowieść, że im szerszy obwód w pasie, tym bardziej wzrasta zagrożenie rakiem prostaty u mężczyzn.

Zobacz także

Guzy mogą rozwijać się nawet przez 10 lat, a standardowy wzrost komórek nowotworowych w obrębie gruczołu krokowego może trwać nawet do 4 lat.

Jeśli zaczynamy odczuwać piekący ból podczas oddawania moczu lub wyraźnie częściej się wypróżniamy, powinniśmy koniecznie skonsultować się z urologiem.

Wcześnie zdiagnozowany nowotwór prostaty jest całkowicie uleczalny. 

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π