Zamknij

Ten napój skutecznie obniża poziom cukru w krwi. Zaskoczeni?

24.02.2022
Aktualizacja: 24.02.2022 18:28

Dla cukrzyka i osoby ze stanem przedcukrzycowym podział produktów spożywczych jest dość prosty: niski i wysoki indeks glikemiczny. Dieta jest bowiem dla cukrzyków jednym z ważniejszych sposobów kontrolowania glikemii. Oto biały napój, który skutecznie obniża poziom cukru we krwi.

Mleko obniża poziom cukru we krwi
fot. Shutterstock

Dla osób, które chorują na cukrzycę albo mają stan przedcukrzycowy, kontrolowanie glikemii jest niezwykle ważne. Pozwala zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób nerek, serca czy utraty wzroku, które mogą być następstwem tej choroby. Istnieje kilka sposobów, które pomagają obniżyć poziom cukru we krwi. To nie tylko zapisane przez lekarza leki, ale także zdrowy styl życia, czyli aktywność fizyczna oraz… odpowiednia dieta. Nie ma jednak jednego produktu spożywczego, który pozwoliłby mieć glikemię pod kontrolą, liczy się dieta jako całość. Chodzi o to, by spożywać produkty, które nie powodują skoków cukru we krwi i unikać tych, które do nich prowadzą.

Mleko to dobry napój dla cukrzyka

Dietetyczka Amy Goodson, członkini rady medycznej portalu „Eat This”, dzieli się swoją opinią na temat napojów, które mogą pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Jaka jest jej rada dla cukrzyków? Pijcie mleko krowie!

– Spożywamy mnóstwo cukru, pijąc napoje gazowane, słodką herbatę, dosładzane napoje, także kawowe, czy gotowe koktajle owocowe. Mogą one powodować skoki cukru we krwi – mówi Goodson. – Tymczasem do utrzymanie stabilnego jego poziomu niezbędny jest napój, który zawiera kombinację węglowodanów i białka.

Jak wyjaśnia dietetyczka, białko spowalnia trawienie, dzięki czemu szybciej czujemy się najedzeni i dłużej pozostajemy syci. Zmniejsza też wahania cukru. – Chociaż to woda najlepiej nawadnia organizm, to nie ma ona większego wpływu na poziom cukru – wyjaśnia Goodson.

Dlaczego mleko obniża poziom cukru we krwi?

Połączenie białka i węglowodanów w mleku krowim sprawia, że jest ono doskonałym napojem cukrzyków i osób ze stanem przedcukrzycowym. Wykazały to badania naukowe. Jedno z nich, opublikowane w „Diabetes Metabolism Research and Reviews”, udowadnia, że picie mleka krowiego nie tylko pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, ale także poprawia odpowiedź insulinową, co jest ważnym elementem kontrolowania cukrzycy.

– W szklance (250 ml) pełnotłustego mleka jest ok. 11 g węglowodanów i 8 g wysokiej jakości białka, dzięki czemu zaspokaja ono głód i nawadnia organizm, nie przyczyniając się do wzrostu poziomu cukru we krwi – tłumaczy Amy Goodson. – Pamiętajmy też, że mleko zawiera też kilkanaście innych cennych składników odżywczych, w tym wapń, witaminę D, witaminy z grupy B czy selen. Pijąc mleko nie tylko można wyrównać poziom cukru we krwi, ale dostarczyć sobie wielu cennych składników odżywczych – dodaje.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Wiley Online Library / Eat This