Zamknij

Kwasy omega-3 pomagają leczyć nowotwory. Leki plus dieta są najskuteczniejsze

06.04.2022
Aktualizacja: 06.04.2022 15:15

Naukowcy kolejny już raz potwierdzili, jak ważna jest dieta nie tylko w zapobieganiu poważnym chorobom, ale także w ich leczeniu. Tym razem wykazali, że kwasy tłuszczowe omega-3 wspomagają immunoterapię nowotworów oraz leczenie przeciwzapalne.

Kwasy omega-3 pomagają w leczeniu raka
fot. Shutterstock

Jak pokazały eksperymenty (na razie przeprowadzone z udziałem myszy), przyjmowanie kwasów tłuszczowych omega-3 może wspomagać leczenie nowotworów. Takie łączone leczenie jest skuteczniejsza niż sama immunoterapia czy inne leki przeciwnowotworowe. Według naukowców dietetyczne interwencje mogą stanowić potężne narzędzie pomocne w terapii.

Jak usprawnić walkę z nowotworami?

Terapie immunologiczne, które wykorzystują układ odpornościowy do walki z nowotworami, rewolucjonizują onkologię, jednak nie u każdego pacjenta działają – zwracają uwagę badacze z Harvard Medical School. Prawdopodobnie jednak można je w prosty sposób usprawnić.

– Zabiegi dietetyczne mogą stanowić potężne narzędzie, ponieważ są relatywnie proste i niedrogie – twierdzi Abigail Kelly, współautorka badania przedstawionego w czasie konferencji Experimental Biology 2022, organizowanej przez American Society for Investigative Pathology. – Uzyskane przez nas wyniki pokazują, że suplementacja kwasami omega-3 ma potencjał, aby znacząco poprawić działanie immunoterapii i innych leków przeciwnowotworowych w klinicznych zastosowaniach – dodaje.

Co sprzyja rakowi? Kwasy omega-3 kontra omega-6

Wcześniejsze badania sugerowały, że kwasy omega-3 mogą obniżać ryzyko powstania raka, podczas gdy nadmiar kwasów omega-6 może sprzyjać chorobie. Warto przypomnieć, że w kwasy omega-3 (w naszej diecie jest ich zwykle zbyt mało) bogate są np. w ryby morskie, a w omega-6 (mamy ich w diecie wystarczająco) – m.in. mięso, jajka czy nasiona.

W ramach badania naukowcy hodowali myszy z nowotworami na zwykłej diecie lub wzbogaconej w kwasy omega-3 albo omega-6. Zwierzęta przechodziły następnie immunoterapię, terapię obniżającą stany zapalne lub oba rodzaje leczenia jednocześnie. Jak się okazało, kwasy omega-3 blokowały wzrost guzów u myszy poddawanych immunoterapii, terapii redukującej zapalenia i leczeniu łącznemu. Natomiast u myszy leczonych immunoterapią niektóre guzy rosły szybciej, jeśli zwierzęta spożywały kwasy omega-6.

U gryzoni leczonych terapią łączoną i karmionych paszą z kwasami omega-3 wzrost guzów był hamowany nawet o 67 proc. w porównaniu do zwierząt karmionych normalnie i niepoddawanych leczeniu.

Najskuteczniejsza jest terapia łączona: leki plus dieta

Obliczenia badaczy wskazują, że dieta i terapia działają synergistycznie, tzn. ich łączne działanie jest silniejsze, niż wynikałoby to ze zwykłego dodawania.

– Po raz pierwszy zademonstrowaliśmy, że kombinacja immunoterapii i leczenia przeciwzapalnego była bardziej skuteczna, kiedy myszy były na diecie bogatej w kwasy omega-3. To bardzo obiecujące wyniki, ponieważ suplementację można łatwo wprowadzić u pacjentów z nowotworami i można ją włączyć u chorych już leczonych immunoterapią – podkreśla Abigail Kelly.

Autorzy odkrycia prowadzą już kolejne badania na zwierzętach oraz ludzkich komórkach i tkankach, w celu poznania mechanizmów stojących za zanotowanymi wynikami.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP/Marek Matacz / MedicalXpress