Dieta wysokotłuszczowa pomaga leczyć schizofrenię

Monika Piorun
11.05.2016 10:21
Dieta wysokotłuszczowa pomaga leczyć schizofrenię
fot. freeimages.com

Mięso, masło, łosoś i ser - te produkty powinny dominować w menu schizofreników, by pomóc im szybciej pokonać chorobę. Australijscy naukowcy wykazali, że dieta ketogeniczna może mieć zaskakująco pozytywny wpływ na poprawę funkcjonowania osób, których niektóre obszary mózgu są uszkodzone.

Najnowsze badania naukowe wskazują, że leczeniu schizofrenii może sprzyjać popularna wśród sportowców dieta ketogeniczna bogata w tłuszcze nasycone i ograniczająca ilość węglowodanów.

Do tej pory zauważano jej pozytywne działanie na osoby cierpiące na epilepsję, parkinsona, stwardnienie guzowate, chorobę Alzheimera (w przypadku której może także pomagać jedzenie ryb) i encefalopatie związane z różnego rodzaju uszkodzeniami mózgu.

Dieta ketogeniczna

Naukowcom z Uniwersytetu Jamesa Cooka w Australii udało się wykazać, że spora ilość tłuszczów w spożywanych posiłkach może także pomagać w przypadku schizofrenii.

Głównym źródłem energii są węglowodany. Jeśli nagle ograniczymy naszemu organizmowi ich ilość w pożywieniu, zmusimy go do zastąpienia ich innym "paliwem".

Zastąpienie węglowodanów tłuszczem doprowadzi do tego, że nasze ciało w pierwszej kolejności wykorzysta pochodzące z rozkładu tłuszczów ciała ketonowe, które zapewnią mu około 70% zapotrzebowania energetycznego.

Lekkie niedożywienie spowoduje stan euforyczny, który wprawi nas w dobry nastrój, co ma niezwykle istotne znaczenie dla osób cierpiących na schizofrenię.

Badaczom z Australii udało się zauważyć, że ketony mają zdolność omijania niektórych obszarów mózgu, które funkcjonują nieprawidłowo.

- Jeśli w codziennym pożywieniu pacjentów ze zdiagnozowaną schizofrenią dominuje

mięso, masło, łosoś i ser, ich stan znacznie się poprawia

i szybciej odzyskują równowagę emocjonalną - twierdzą eksperci.

Dieta wysokotłuszczowa - fot. freeimages.com

Dieta wysokotłuszczowa

Dieta ketogeniczna przeciwdziała także skutkom ubocznym leków antypsychotycznych, których zażywanie może prowadzić do otyłości, chorób serca oraz cukrzycy typu 2.

Niestety to, co pomaga chorym, nie zawsze może być korzystne dla zdrowych ludzi. Jeśli nasza psychika funkcjonuje prawidłowo i nie musimy leczyć żadnych uszkodzeń mózgu, po około 2-3 miesiącach diety opartej na tłuszczach możemy zupełnie stracić apetyt, zaczniemy odczuwać stale niezaspokojenie pragnienie, będziemy się czuć senni i mogą nam towarzyszyć częste zaparcia.

Źródło: Schizophr Res, 2015:169:491-3

Hamburgery i ociekający tłuszczem fast food mogą niestety pomagać tylko schizofrenikom...

Jeśli nie masz problemów psychicznych - lepiej wybieraj warzywa!

___

zdrowie.radiozet.pl/π