Babka lancetowata. Co warto wiedzieć na temat tego niezwykłego zioła?

04.08.2020 09:20
babka lancetowata
fot. Shutterstock

Babka lancetowata wykorzystywana jest od wieków w ziołolecznictwie. Sprawdza się doskonale zarówno w leczeniu ran, jak i w łagodzeniu kaszlu czy w biegunce. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego niezwykle skutecznego zioła?

Jak wygląda babka lancetowata?

Do rodziny babkowatych należy sporo gatunków, takich jak babka zwyczajna, babka piaskowa, babka jajowata i oczywiście lancetowata. Rośliny te głównie różnią się między sobą kształtem liści, a ich kwiaty są podobne: na szczycie bezlistnej łodyżki znajduje się kwiatostan kwitnący ku górze. Przez zielarzy najbardziej ceniona jest babka lancetowata, ponieważ wykazuje najwięcej właściwości prozdrowotnych.

Jakie składniki zawierają liście babki lancetowatej?

W liściach babki lancetowatej kryje się całe mnóstwo składników wykazujących działanie lecznicze. Aż w 10% stanowią je związki śluzowe, a ponadto znajdziemy w nich kwasy organiczne, składniki irydoidowe, garbniki, flawonoidy, karoten i kwasy organiczne. Liście babki lancetowatej to również bogate źródło witamin (w tym witaminy C i witaminy K) oraz minerałów (sole sodu, potasu, cynku i magnezu).

Zobacz także: Długość życia, a waga. Sprawdź, ile powinieneś ważyć, aby długo żyć!

Jak działa babka lancetowata?

Preparaty przygotowywane z babki lancetowatej zmniejszają przepuszczalność naczyń i przekrwienie błon śluzowych. Mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, co chętnie wykorzystuje się w środkach leczniczych stosowanych w chorobach przewodu pokarmowego (wrzody żołądka i dwunastnicy), gardła i jamy ustnej. Preparaty z wyciągiem z liści babki lancetowatej mogą także wykazywać działanie wykrztuśne i rozluźniające mięśnie gładkie. Wodne wyciągi z babki lancetowatej aktywują wytwarzanie substancji chroniących organizm przed wirusami, a także pobudzają do wydzielania śluzu przez oskrzela, dodatkowo go rozrzedzając. Sok ze świeżych liści babki lancetowatej wykazuje działanie przeciwbakteryjne, wspomagając gojenie i regenerację uszkodzonego naskórka.

Zastosowanie babki lancetowatej

Babkę lancetowatą wykorzystuje się w celach leczniczych w wielu dolegliwościach. Najczęściej stosowana jest:

 • W nieżytach górnych dróg oddechowych,
 • Pomocniczo we wrzodach żołądka i dwunastnicy,
 • Przy trudnościach w odkrztuszaniu,
 • Do łagodzenia stanów zapalnych błony śluzowej gardła i jamy ustnej,
 • Pomocniczo w trudno gojących się ranach,
 • Przy ukąszeniach owadów, owrzodzeniach i oparzeniach,
 • W zapaleniu powiek i spojówek,
 • W stanach zapalnych narządów rodnych.
Zobacz także

Odwar z liści babki lancetowatej

Suszone liście babki lancetowatej można kupić w sklepach zielarskich i w aptekach, a niektóre środki lecznicze można przygotować domowymi sposobami. Na przykład odwar z babki lancetowatej. Do jego przyrządzenia będziemy potrzebować 1 łyżkę liści, którą zalejemy dwiema szklankami wody i doprowadzimy do wrzenia. Gotujemy całość pod przykryciem 5 minut, po czym pozostawiamy na 10 minut i przecedzamy. Taki odwar możemy wykorzystać:

 • Do przemywania oczu (rozcieńczony roztworem soli fizjologicznej w proporcji 1:1),
 • W nieżycie jelit, biegunce i chorobach dróg oddechowych w dawkowaniu 2 razy dziennie po pół szklanki,
 • W postaci okładów na uszkodzoną skórę.

Syrop z babki lancetowatej

Do przyrządzenia syropu z babki lancetowatej będziemy potrzebować 100 g świeżych liści. Rozdrabniamy je na drobne części, zalewamy 100 ml wody i miksujemy. Następnie uzyskaną w ten sposób miksturę przecedzamy przez gazę. Do przecedzonego roztworu dodajemy 100 g cukru, zagotowujemy i studzimy. Syrop przelewamy do butelki i przechowujemy w lodówce. Stosujemy go jako preparat wykrztuśny kilka razy dziennie po jednej łyżeczce, przy czym ostatnią porcję przyjmujemy nie później niż na 4 godziny przed zaśnięciem.

Inne zastosowania babki lancetowatej

Zarówno napar z suszonych liści, jak i maseczka wykonana ze świeżych liści babki lancetowatej, wspomagają leczenie wysypek, liszajów i wyprysków. Po całym dniu pracy przed komputerem, lub po prostu na zmęczone oczy, warto przyłożyć na powieki sparzone i lekko zmiażdżone liście babki. Jeśli przyrządzimy je w formie maseczki na twarz, możemy spodziewać się nawilżenia, złagodzenia i ujędrnienia skóry.

Zobacz także: Dieta low carb – na czym polega i dla kogo jest przeznaczona?

Przeciwwskazania do stosowania babki lancetowatej

Jak dotąd nie stwierdzono żadnych interakcji babki lancetowatej z lekami lub innymi ziołami u zażywających je pacjentów. Profilaktycznie jednak zaleca się, by kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także dzieci poniżej 12. roku życia, nie stosowały babki lancetowatej.