Porady na upał. Wysoka trawa lepsza od skoszonej: dlaczego?

11.06.2019
Aktualizacja: 11.06.2019 15:01
Porady na upał. Wysoka trawa lepsza od skoszonej: dlaczego?

Zastanawiałeś się, co podczas upałów może w mieście dać odrobinę chłodu, zaciemnienia, szans na oddech? Ratunkiem może być nieskoszona trawa – przekonują ci, którzy starają się być eko

Upał w mieście – jak sobie radzić?

Jest ci gorąco? Nie koś trawnika – mówią ci, którzy na pierwszym miejscu stawiają nie siebie, lecz planetę. Choć wiem, że miasto rządzi się innymi prawami niż miasteczka i wioski, z różnych źródeł wiem też, że wysoka trawa podczas upałów ratuje nie tylko ziemię, ale też nas samych.

W Warszawie od dłuższego czasu brakuje przewiewnych miejsc, dziko rozrastających się traw, terenów, które będą jak polana z makami i lnem. W zamian jest dużo betonu, mało cienia, a jeśli są trawniki, to nisko przycięte. 

Swego czasu mieszkałam na Białołęce i mimo uciążliwych dojazdów podczas upałów to tam czułam się najlepiej. Potem przeprowadziłam się na Wilanów, który wtedy zauroczył mnie idealnie wyglądającymi osiedlami. Obecnie, podczas trwających upałów, czuje się tam jak na patelni. Krótko przycięte trawniki bez chwastów estetycznie robią wrażenie, ale mają też swoje wady.

Przed upałem chroni wysoka trawa. Dlaczego jest lepsza niż skoszona?

  • utrzymuje wilgoć i zapobiega erozji ziemi –  przeciwdziała suszy.  Krótka trawa zatrzymuje znacznie mniej wilgoci i ułatwia jej parowanie z ziemi.
  • trawa obniża temperaturę powietrza – im wyższa, tym zdaniem ekologów lepiej działa. Pomiary przeprowadzone pokazują, że trawnik może być nawet o 30 st. chłodniejszy od asfaltu i o 20 st. od gołej ziemi.
  • trawa to jeden z największych producentów tlenu i pochłaniaczy dwutlenku węgla. Wysoka trawa usuwa z atmosfery około 6 ton dwutlenku węgla rocznie. Pochłania też szkodliwe pyły i cząsteczki z powietrza odpowiedzialne za zanieczyszczenie powietrza. 

Ważna informacja

Już 20 minut pobytu na łonie natury obniża poziom hormonów stresu.

Źródło: Wysokie Obcasy