Zamknij

Rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci od 6 miesiąca

12.12.2022 06:56

Od 12 grudnia 2022 r.  rusza rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 w najmłodszej grupie wiekowej. Zaszczepić będzie można dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. 

Ruszają szczepienia dla niemowląt
fot. Shutterstock

Od 12 grudnia 2022 r. szczepionkę przeciw COVID-19 mogą otrzymać dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Minister zdrowia Adam Niedzielski na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie zapewnił, że preparat, którym będą szczepione dzieci, jest sprawdzony, przetestowany, zbadany, dopuszczony przez EMA, ale również przez polskie organy, które dopuściły do obrotu te szczepionki.

– W nocy z 11 na 12 grudnia wystawimy blisko 2 mln e-skierowań – mówi podczas konferencji w Ministerstwie Zdrowia minister Adam Niedzielski i dodał, że do Polski przybyło 504 tys. dawek szczepionek, co wystarczy na zaszczepienie blisko 168 tys. dzieci. 

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciwko COVID-19, mamy trzy możliwości. Rejestracja dzieci możliwa jest przez Moje IKP, infolinię lub w punkcie szczepień.

– Populacja tej grupy wiekowej to blisko 2 mln dzieci. Już od 12 grudnia będzie można zarejestrować się na szczepienie albo poprzez Moje IKP bądź tradycyjnie przez infolinię pod numerem 989 – przypominam, że jest ona czynna codziennie w godzinach od 7.00 do 20.00 – albo bezpośrednio, w punkcie szczepień – poinformował Adam Niedzielski.

Kwalifikacja do szczepienia dzieci będzie prowadzona przez lekarza, same szczepienia również będą odbywać się w punktach, gdzie przyjmuje lekarz. Obecnie w całym kraju jest ich około 7 tysięcy.

– Schemat szczepienia jest trójdawkowy, więc to wystarczy na zaszczepienie blisko 168 tys. dzieci. Oczywiście, w przypadku większego zapotrzebowania dostawy mogą zostać uzupełnione. Od 7 grudnia punkty szczepień mogą podawać tę szczepionkę w naszym systemie informatycznym. To są takie same procedury, jakie obowiązywały w przypadku innych grup wiekowych – mówił Adam Niedzielski.

Pierwsza i druga dawka szczepionki będą podawane w odstępie 3 tygodni, a trzecia po 8 tygodniach od przyjęcia drugiej dawki. Szczepienie będzie wykonywane preparatem Comirnaty firmy Pfizer. W zależności od wieku i masy ciała szczepionka będzie wykonywana iniekcją w udo lub tradycyjnie w ramię. Rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że szczepionkę dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat zamówiło już 76 punktów szczepień, a 3500 dawek w niedługim czasie wyjedzie z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Od 16 września 2022 r. drugą dawkę przypominającą przeciw COVID-19 mogą zaszczepić się wszystkie osoby powyżej 12 lat. Od 3 października 2022 r. możliwe są szczepienia przypominające w grupie dzieci 5-11 lat.

Źródło: gov.pl