Zamknij

Czy można zaszczepić dziecko przeciw paciorkowcom z grupy A?

07.12.2022
Aktualizacja: 07.12.2022 14:11

Paciorkowce z grupy A to bakterie kojarzone z anginą i szkarlatyną, ale mogą też wywołać cięższe choroby. Jak się przed nimi chronić? Czy istnieje szczepionka przeciw paciorkowcom?

Dziecko u lekarza
fot. Shutterstock

Paciorkowce z grupy A sieją postrach wśród rodziców po pandemii. Lekarze alarmują, że zakażeń jest prawie pięć razy więcej niż w latach ubiegłych. Dla porównania w dniach 14-20 listopada 2022 r. w Anglii zgłoszono 851 przypadków szkarlatyny, w porównaniu ze średnią 186 w tym samym okresie w poprzednich latach. Odnotowano też więcej przypadków śmiertelnych. Rodzice sprawdzają, czy można zaszczepić dzieci przeciw paciorkowcom.

Szczepionka przeciw paciorkowcom

Profesor Adam Finn z Uniwersytetu w Bristolu zauważył w programie BBC Radio 4's Today, że paciorkowce typu A zostały pominięte przez naukowców w procesie opracowywania szczepionek. "Desperacko potrzebujemy szczepionki przeciwko temu patogenowi. To bardzo zaniedbana bakteria, powodująca wiele problemów, z których najpilniejszym jest gorączka reumatyczna, dotykająca dzieci w biednych krajach" - powiedział naukowiec.

Inne poważne powikłanie po anginie to kłębuszkowe zapalenie nerek. W rzadszych przypadkach zdarzają się zakażenia inwazyjną formą paciorkowca (iGAS), które mogą wywoływać: martwicze zapalenie powięzi, martwicze zapalenie płuc oraz zespół paciorkowcowego wstrząsu toksycznego.

Objawy zakażenia paciorkowcami typu A to:

  • silny ból gardła utrudniający przełykanie,
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • bóle mięśni,
  • wypieki na twarzy,
  • wysypka.

Lekarze podkreślają, żeby w przypadku podejrzenia zakażenia bakteryjnego u dzieci, nie zwlekać z wizytą u lekarza, konieczne jest bowiem podanie antybiotyku.

Prof. Adam Finn poinformował w programie BBC Radio 4's Today, że badacze z Bristolu pracują już nad projektami, które pomogą opracować szczepionkę przeciw paciorkowcom z grupy A.

Źródło: BBC

loader