Zamknij

Trzecia dawka już po 5 miesiącach dla jednej grupy osób. Jeszcze w tym tygodniu

23.11.2021 11:50

Mamy kolejne zmiany w schemacie szczepień. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada skrócenie czasu oczekiwania na trzecią dawkę szczepionki dla jednej grupy osób. Zmiany mają nastąpić jeszcze w tym tygodniu.

Trzecia dawka szczepionki po 5 miesiącach
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w wieczornym programie „Gość Radia ZET”, że rząd podjął decyzję o skróceniu okres oczekiwania na trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 o jeden miesiąc, czyli do 5 miesięcy w przypadku osób powyżej 50. roku życia. Zmiany zostaną wprowadzone już w ciągu 2-3 dni.

Trzecia dawka po 5 miesiącach, a nie po pół roku

– Ta decyzja zostanie wcielona w życie w ciągu kilku najbliższych dni. Chcemy uniknąć kumulacji szczepień w okresie świąt – mówił w Radiu ZET minister zdrowia Adam Niedzielski. – Akurat jest tak, że czerwiec był tym okresem, kiedy bardzo dużo drugich dawek było podanych – tłumaczył minister.

Niedzielski przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki w niedzielę wieczorem zwołał posiedzenie Rady Medycznej, na którym dyskutowano na ten temat. Okazuje się, że według statystyk osoby zaszczepione, które trafiają teraz do szpitali, w pełni zaszczepiły się już dość dawno, na samym początku akcji szczepień.

– Patrzyliśmy przede wszystkim przez pryzmat hospitalizacji. Jakiego typu osoby, jeśli chodzi o odległość od ostatniego zaszczepienia, pojawiają się w szpitalach. Doświadczenie klinicystów, jest takie, że jeżeli to są osoby zaszczepione, to one tę drugą dawkę miały podaną stosunkowo dawno, sześć miesięcy temu lub więcej. Dlatego podjęliśmy decyzję, że skrócimy odległość od podania drugiej dawki w przypadku osób powyżej 50. roku życia o jeden miesiąc, czyli do 5 miesięcy – powiedział minister.

Według rządowych danych w pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson, jest w Polsce ponad 20,2 mln osób.

Trzecią uzupełniającą dawkę szczepionki przyjęło dotąd 293 156 osób, a dawkę przypominającą – 1 733 436 osób.