Zamknij

Dr Rzymski: przeszkolone przez szczepionkę limfocyty zniszczą wirusa. Lekarze apelują, by się szczepić

21.06.2021 09:45

Doniesienia o nowych wariantach SARS-CoV-2 powinny nas dodatkowo mobilizować do szczepień przeciw COVID-19 – uważa dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu. Natomiast dr Paweł Rajewski, specjalista chorób zakaźnych, ocenia, że szczepienia są szczególnie ważne dla osób powyżej 60. roku życia, które często korzystają z opieki medycznej.

Szczepienia na COVID-19 ważne dla seniorów
fot. PAP/EPA/Nathalia Aguilar

– Wariant Delta został ostatecznie sklasyfikowany jako wariant alarmowy przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób i nie można go lekceważyć – zaznaczył w rozmowie z PAP ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski. Dodał, że jedynie szczepienie chroni przed poważnymi konsekwencjami zakażenia koronawirusem. Natomiast dr Paweł Rajewski ze szpitala zakaźnego w Bydgoszczy ostrzega: – Przyjdzie sezon infekcyjny i znów będą nerwy, znów będzie niepewność i, niestety, z dużym prawdopodobieństwem znów będzie COVID-19. Im więcej będzie zaszczepionych, tym mniej będzie tej choroby.

Szczepionki są skuteczne wobec wszystkich wariantów, w tym Delta

Prof. Rzymski zapewnia, że obecnie dostępne dane wskazują, że opracowane szczepionki chronią przed zakażeniem wariantem Delta (tzw. indyjskim). – O ile niektóre warianty mogą zmniejszać siłę, z którą działają przeciwciała neutralizujące, to badania dowodzą, że nie ma żadnego wariantu SARS-CoV-2, który byłby w stanie pokonać swoistą odpowiedź komórkową – mówił ekspert.

– A zatem, jeżeli wirus przemknie przez barierę przeciwciał i zakazi nasze komórki, to znajdą je i zniszczą przeszkolone przez szczepionkę limfocyty T cytotoksyczne. W rezultacie wirusowi uniemożliwiona zostanie replikacja, poziom wiremii zmniejszy się, ryzyko rozprzestrzenianie SARS-CoV-2 na inne osoby znacznie spadnie, a objawy zakażenia, jeżeli w ogóle się pojawią, szybko ustąpią bądź będą niemal niezauważalne – zaznaczył Rzymski.

Szczepienia bardzo ważne dla seniorów

Z kolei dr Paweł Rajewski, specjalista chorób zakaźnych ze szpitala zakaźnego w Bydgoszczy, zwraca uwagę, że zaszczepienie osób powyżej 60. roku życia jest niezwykle ważne i to z kilku powodów. – Niechęć [do szczepień – przyp. red.] wielu osób jest dla mnie niezrozumiała. To seniorzy bowiem mają największe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby COVID-19, a nawet zgonu – powiedział.

Mimo ciepłej pogody koronawirus nie zniknął, tylko na chwilę się przyczaił. Dr Rajewski zachęca, żeby uzmysławiać osobom niezaszczepionym, zwłaszcza seniorom, jakie niesie to konsekwencje. Wylicza korzyści, które niesie szczepienie przeciw COVID-9 dla osób starszych.

– To właśnie osoby powyżej 60. roku życia znacznie częściej niż młodzi korzystają z systemu ochrony zdrowia. Gdy nie będą zaszczepieni, nie trafią w jednej sekundzie do szpitala, ale będą czekali na wynik testu, a czasami mocno liczy się czas. Do tego zaszczepieni mają nieskrępowany dostęp np. do sanatoriów. Nie bez znaczenia jest też zdrowie psychiczne i możliwość spokojnego planowania naszego życia. To już nie te czasy, że seniorzy siedzieli tylko w domu. Wielu z nich chce żyć aktywnie, podróżować, jechać na wesele do rodziny czy na święta. Wszystko to ułatwią szczepienia – wylicza dr Rajewski.

Lekarz z Bydgoszczy sam spotyka się z osobami powyżej 60. roku życia, które odmawiają szczepień. Opowiada: – Część mówi, że już to przechorowała. Część sądzi, że przechorowała, chociaż na pewno tego nie wie, bo nie robiła testów. Część wskazuje na opatrzność. Wiele osób jest też oszołomionych ilością informacji na ten temat i już sama nie wie, co myśleć. Jako społeczeństwo musimy zrobić wszystko, aby w najstarszych grupach wiekowych procent zaszczepionych był jak najwyższy. Dzieci niech przekonują rodziców, wnuczkowie dziadków. Trzeba włączyć w to wszystkie autorytety – ocenił ekspert. I zaapelował do wszystkich osób, które jeszcze nie są zaszczepione, aby zrobić to latem i nie czekać na jesień.

Źródło: PAP