Zamknij

Czy dzieci będą szczepione na koronawirusa?

07.12.2020 10:04

Szczepionka na koronawirusa coraz bliżej, więc i pytań coraz więcej. Czy dzieci będą szczepione przeciw COVID-19? Sprawdzamy.

Szczepionka na koronawirusa dla dzieci
fot. Shutterstock

Szczepionka na koronawirusa ma dotrzeć do Polski w styczniu. Rząd opracował już nawet Narodowy Program Szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Szczegółowa kampania informacyjna na ten temat rusza 15 grudnia, ale już dziś znane są główne założenia. Sprawdzamy, czy na koronawirusa będzie można zaszczepić także dzieci.

Koronawirus u dzieci

Koronawirus u dzieci przeważanie przebiega łagodnie lub w ogóle bezobjawowo, ale dzieci są istotnym źródłem transmisji patogenu. Widać to było między innymi po rozpoczęciu roku szkolnego w Europie.

Co więcej, po przechorowaniu koronawirusa u dzieci mogą wystąpić groźne powikłania, z niewydolnością serca włącznie. Odnotowano też liczne przepadki zespołu pocovidowego PIMS-TS - choroby naczyń przypominającej chorobę Kawasakiego.

Czy dzieci będą szczepione przeciw COVID-19? - to pytanie od dawna wisiało w powietrzu. W listopadzie Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) wystosowała apel do producentów szczepionek o włączenie dzieci do badań klinicznych.

"Ponad milion dzieci zostało zarażonych tym wirusem od początku pandemii, a dzieci ucierpiały na wiele innych sposobów. Obejmuje to zakłócenia w ich edukacji, szkody dla ich zdrowia psychicznego i emocjonalnego oraz znacznie ograniczony dostęp do krytycznych usług medycznych. To niesprawiedliwe, aby pozwolić im wziąć na siebie te ciężary, ale nie dać im możliwości skorzystania ze szczepionki" - podkreślano w liście, podpisanym przez AAP i sześć innych stowarzyszeń medycznych.

Szczepionka na koronawirusa dla dzieci

2 grudnia 2020 roku Anglicy, jako pierwsi na świecie, zezwolili na stosownie szczepionki na koronawirusa amerykańskiej firmy Pfizer, opracowanej wspólnie z niemiecką firmą BioNTech. Zalecenia producenta są jasne: szczepionka przeznaczona jest dla osób powyżej 16. roku życia. Podobna sytuacja dotyczy szczepionki na koronawirusa Moderny - drugiego preparatu, który po nowym roku ma dotrzeć do Europy. Czy to oznacza, że dzieci nie będą szczepione na koronawirusa?

loader

4 grudnia Minister Zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że szczepienie na koronawirusa będzie przede wszystkim ukierunkowane na dorosłych, bo na razie nie ma czym szczepić dzieci.

Trzy dni później słowa te powtórzył szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w porannej rozmowie "Gość Radia ZET". "Na tę chwilę nie ma żadnej szczepionki, która została przetestowana w sposób skuteczny na dzieciach" - powiedział minister, podkreślając, że szczepionki, które dotrą do Polski, są przeznaczone dla osób powyżej 16 roku życia.

Ale jest nadzieja.

Szczepionka na koronawirusa - badania kliniczne

Do III fazy badań klinicznych szczepionki Pfizera włączono też młodzież w wieku 12-18 lat, choć na tę chwilę grupa badawcza jest zbyt mała, żeby szczepionka mogła zostać dopuszczona poniżej 16. roku życia.

- Podejmowanie decyzji o szczepieniu dzieci na podstawie wyników osób dorosłych, nie byłoby prawidłowe. Młodsze osoby raczej nie będą wymagały zupełnie nowej szczepionki stworzonej tylko dla nich, trzeba tylko sprawdzić, czy ta stosowana u dorosłych mogłaby być stosowana u dzieci - powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Trwa wyścig z czasem, żeby zdążyć przed rokiem szkolnym 2021/2022.

Źródło: PAPaappublications.org