Zamknij

Naukowcy: szczepienia przeciw COVID-19 chronią i zaszczepionych, i ich rodziny

29.04.2021 16:14

Na podstawie badań przeprowadzonych przez brytyjski instytut Public Health England naukowcom udało się wyliczyć, o ile spada ryzyko przenoszenia zakażenia koronawirusem innych domowników przez osoby zaszczepione co najmniej jedną dawką szczepionki przeciwko COVID-19. Wyniki są naprawdę obiecujące.

Szczepienia COVID-19 chronią całe rodziny
fot. Shutterstock

Badania przeprowadzone przez Public Health England (PHE) dowiodły, że już jedna dawka szczepionki przeciwko COVID-19 zmniejsza o połowę ryzyko przeniesienia zakażenia na innych domowników przez osobę zaszczepioną. Sam zaszczepiony też ma dużo mniejsze ryzyko rozwoju objawowej choroby COVID-19. Jednak naukowcy apelują, by po pierwszej dawce szczepionki nie tracić czujności i nadal stosować środki ochrony przed koronawirusem.

Chronieni są nie tylko zaszczepieni, ale i ich rodziny

Badanie objęło ponad 57 tysięcy osób z 24 tysięcy gospodarstw domowych, w których potwierdzono laboratoryjnie szczepienie co najmniej jedną dawką, w porównaniu z prawie 1 milionem osób, które nie otrzymały ani jednej dawki szczepionki. W badaniu wzięły udział osoby zaszczepione preparatami Pfizer/BioNTech lub AstraZeneca. Co wykazały badania?

  • Osoby zaszczepione jedną dawką miały w 4 tygodnie po szczepieniu mniejsze ryzyko rozwoju objawowej choroby COVID-19 o 60-65 proc. Dotyczy to w równym stopniu obu badanych preparatów.
  • Osoby, które zakaziły się 3 tygodnie po otrzymaniu jednej dawki szczepionki od 38 do 49 proc. rzadziej przenosiły wirusa na osoby, z którymi miały kontakt w gospodarstwie domowym. Poziom ochrony był podobny niezależnie od wieku badanych osób i ich kontaktów.

Jakie znaczenie ma brytyjskie badanie?

Brytyjski sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej, Matt Hancock, powiedział: – To wspaniała wiadomość. Wiemy już, że szczepionki ratują życie, a niniejsze badanie przynosi najbardziej wszechstronne dane z rzeczywistego świata, które pokazują, że ograniczają one również przenoszenie tego śmiertelnego wirusa.

Gospodarstwa domowe to miejsca, w których łatwo dochodzi do zakażenia. Przeprowadzone badanie dostarcza wczesnych dowodów na temat wpływu szczepionek na zapobieganie roznoszeniu się zakażenia koronawirusem. Autorzy badań przypuszczają, że podobnych wyników można się spodziewać także w innych miejscach o podobnym ryzyku transmisji, np. w bursach lub więzieniach.
– Szczepionki są niezbędne, aby pomóc nam wrócić do normalnego trybu życia. Nie tylko zmniejszają nasilenie choroby i zapobiegają setkom zgonów każdego dnia, ale teraz widzimy, że mają również dodatkowy wpływ na zmniejszenie ryzyka przeniesienia COVID-19 na innych. Zachęcam każdą osobę, której zostanie zaproponowana szczepionka, aby przyjęła ją tak szybko, jak to możliwe – zachęcała dr Mary Ramsay, kierownik działu szczepień w PHE.

Dr Ramsay zastrzegła jednak, że chociaż te odkrycia są bardzo zachęcające, to nawet zaszczepione osoby nadal powinny przestrzegać zasad higieny i wytycznych dotyczących dystansu społecznego.

PHE prowadzi również oddzielne badania nad wpływem szczepień na transmisję w szerszej populacji.

loader

Źródło: PAP