Zamknij

Jak przygotować dziecko do szczepienia na COVID-19? Na co zwrócić uwagę?

02.09.2021
Aktualizacja: 02.09.2021 11:51

Szczepienia przeciw COVID-19 to gorący temat, zwłaszcza że niebawem ma ruszyć akcja szczepień dzieci w szkołach. Czy nastolatków trzeba jakoś specjalnie przygotować do szczepienia? Na to pytanie odpowiada dr n. med. Paweł Grzesiowski, który był gościem Michała Dzienyńskiego w programie „W waszej sprawie” na antenie Radia ZET.

Szczepienia dzieci w szkołach
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Szczepienia przeciw COVID-19 wciąż budzą wątpliwości, nie tylko wśród rodziców. Na pytania słuchaczy na temat szczepień dzieci odpowiadał w Radiu ZET dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19. Pytania dotyczyły przygotowania dziecka do szczepienia, jego skuteczności oraz tego, na co zwrócić uwagę po podaniu zastrzyku.

Jak przygotować dziecko do szczepienia?

Dr Grzesiowski, zapewnia, że nie ma potrzeby jakiegoś szczególnego przygotowania dziecka, jeśli takie przygotowanie rozumiemy jako wcześniejsze badania czy stosowanie diety. – Po prostu dziecko ma być zdrowe – powiedział pediatra. Ocena zdrowia nastolatka zostanie zresztą dokonana przed samym szczepieniem przez medyka. – Przypomnę, że według aktualnych zaleceń lekarz musi obejrzeć dziecko przed szczepieniem, a dopiero potem pielęgniarka czy inny pracownik medyczny może szczepienie podać – wyjaśnił lekarz. Do szczepienia przeciwko COVID-19 zawsze więc kwalifikuje lekarz, który obecny jest przy tym zabiegu.

Czy szczepienia nastolatków są bezpieczne i skuteczne?

– Nie ma sygnałów o szczególnych działaniach niepożądanych innych niż dotychczas stwierdzane u dorosłych. Natomiast skuteczność szczepionek wydaje się być znacznie lepsza – zapewnił dr Grzesiowski. Wygląda więc na to, że zaszczepione dzieci są de facto lepiej chronione przed zachorowaniem na COVID-19 niż zaszczepieni dorośli.

Na co zwrócić uwagę po szczepieniu dziecka?

Dr Grzesiowski radzi, by pamiętać o tym, że pierwsze 3-4 dni po szczepieniu warto obserwować dziecko. – Jeśli wystąpią jakieś działania niepożądane, dobrze jest zostawić je w domu. Podajemy ewentualnie leki objawowe, czyli przeciwbólowe, przeciwzapalne – wyjaśnia. W jakiej sytuacji konieczny jest natomiast kontakt z lekarzem? – Gdy dzieje się coś dziwnego, czego nie rozumiemy, rodzice powinni niezwłocznie porozumieć się z lekarzem, dopytać, ewentualnie umówić się na konsultację – radzi ekspert naczelny Izby Lekarskie ds. COVID-19.

Przypomnijmy, że szczepione przeciwko COVID-19 mogą być w Polsce dzieci i młodzież powyżej 12. roku życia. Dzieciom w wieku 12-16 lat podawane są preparaty w technologii mRNA, czyli szczepionki firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Posłuchaj podcastu