Zamknij

Rada Medyczna za szczepieniem dzieci w wieku 12 -15 lat przeciw COVID-19

31.05.2021 13:23

Rada Medyczna przy premierze daje zielone światło do szczepień dzieci w wieku 12-15 lat przeciw COVID-19. 

Szczepienia dzieci
fot. Shutterstock

Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła w piątek 28 maja wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 na dzieci w wieku od 12 do 15 lat.

EMA podała, że zalecane stosowanie szczepionki Comirnaty przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 12-15 lat będzie takie samo, jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Ma być podawana identycznie w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.

Rada Medyczna: jesteśmy za szczepieniem dzieci w wieku 12-15 lat

- Wymieniliśmy obiegowo opinie w tej sprawie i nasza rekomendacja jest jednoznaczna. Należy szczepionką firmy Pfizer szczepić dzieci w wieku od 12 do 15 lat. To bodaj najmniej kontrowersyjna rekomendacja, o którą nas poproszono w ostatnich miesiącach. Teraz nasza rekomendacja w tej sprawie zostanie skierowana przez prof. Horbana do premiera – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową dr Szułdrzyński.

Zdaniem eksperta badania wskazują jednoznacznie, że dla tej grupy wiekowej szczepionka jest bezpieczna i skuteczna.

- Dzieci wytwarzają odporność. Szczepionka jest bezpieczna. EMA wypowiedziała się w tej sprawie jednoznacznie, więc i nasza decyzja nie może być inna – wskazał dr Szułdrzyński, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Wcześniej dr Szułdrzyński informował, że co prawda dzieci nie chorują najczęściej ciężko na COVID-19, ale wchodzą w wiele interakcji, trudniej im zachować dystans, więc mogą być przenośnikiem wirusa.

Źródło: PAP