Zamknij

Ruszają szczepienia czwartą dawką. Znamy datę i przedział wiekowy

Natalia Kovacs
15.09.2022 12:21

Już w piątek 16 września ruszają szczepienia czwartą dawką (drugą przypominającą) przeciw COVID-19 dla osób powyżej 12. roku życia. Jakie są zasady szczepień? Czy można wybrać szczepionkę? WYJAŚNIAMY.

Szczepienie czwartą dawką
fot. Jakub Kaminski/East News

- Od 16 września, czyli od dnia jutrzejszego, wprowadzamy szczepienie drugą dawką przypominającą dla osób powyżej 12 lat, które przyjęły podstawowy schemat szczepienia i pierwszy booster – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepionkę mogą przyjąć te osoby, które przyjęły wcześniej podstawowy schemat szczepienia i pierwszy booster. "W ten sposób uzupełniamy te dotychczasowe zalecenia, które dotyczyły osób z upośledzoną odpornością i osób 60 plus, poszerzając grupę osób uprawnionych do szczepienia" - wyjaśniał szef resortu zdrowia.

Czy można wybrać szczepionkę?

Szczepienia drugą dawką przypominająca będzie wykonywane nowym preparatem. "Preparatem, który jest ukierunkowany na omikron w wersji BA.1" – sprecyzował Adam Niedzielski.

Minister zdrowia powiedział, że na wrzesień, zagwarantowanych jest 4 mln preparatów, z czego mniej więcej pół na pół między dwoma firmami (Pfizer i Moderna), które przygotowały te preparaty.

- Przy szczepieniu drugą dawką przypominającą przeciw COVID-19 nie będzie wyboru między szczepionką ukierunkowaną na podwariant koronawirusa omikron BA.1 a ukierunkowaną na podwarianty omikronu BA.4 i BA.5 – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Jak zapisać się na szczepienie?

Zapisy na szczepienia odbywają się w ten sam sposób, jak poprzednio. W Internetowym Koncie Pacjenta powinno znaleźć się wystawione skierowanie, które upoważnia do przyjęcia szczepionki. Pacjent może samodzielnie wybrać placówkę, w której chce się zaszczepić. Zapisów można dokonywać przez IKP, telefonicznie lub osobiście w danej placówce.

Źródło: PAP