Zamknij

Gdzie można się zaszczepić na COVID-19? Mapa punktów szczepień

07.01.2021 15:30

Trwają szczepienia na COVID-19 w Polsce. Po zakończeniu etapu szczepień grupy zero, czyli pracowników ochrony zdrowia, przyjdzie pora na grupę pierwszą, czyli seniorów, nauczycieli. Następnie szczepieni będą pozostali obywatele. Gdzie odbywają się szczepienia? Jak znaleźć punkt szczepień najbliżej domu?

WOJCIECH STROZYK/REPORTER
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk przekazał, że po weryfikacji zarejestrowano 6027 punktów, które będą prowadziły szczepienia.

To szpitale, przychodnie, ośrodki zdrowia w całej Polsce. Choć placówki nie znajdują się w każdej miejscowości, to zdaniem ministra Dworczyka są tak rozplanowane, że każdy chętny będzie miał do nich swobodny dostęp. Jak sprawdzić, gdzie szczepią na COVID-19?

Punkty szczepień na COVID-19 w Polsce

Na rządowej stronie gov.pl/szczepimysie została udostępniona mapa z lokalizacjami punktów szczepień w całym kraju. Mapa ma być na bieżąco aktualizowana.

Mapa podzielona jest na województwa. Po kliknięciu w jedno z nich pojawia się lista punktów szczepień. Poprzez specjalne filtry można wyszukać punkty szczepień w danym powiecie lub miejscowości najbliżej swojego miejsca zamieszkania. 

mapa
fot.

Tu znajdziesz MAPĘ punktów szczepień: gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien

Dla osób, które samodzielnie nie będą mogły dotrzeć do punktu szczepień, dostępny ma być mobilny zespół szczepiący.

ZOBACZ: Powstał kalkulator kolejki szczepionkowej. Ilu Polaków jest przed Tobą?

Kolejność szczepień na COVID-19 w Polsce

Szczepienia przeciwko COVID-19 zgodnie z Narodowym Programem Szczepień odbywają się w Polsce etapami:

Etap 0: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych, rodzice wcześniaków.

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele.

ZOBACZ: Kiedy szczepienia na COVID-19 dla seniorów? Znamy dokładną datę

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Źródło: gov.pl/web/szczepimysie