Oceń
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk przekazał, że po weryfikacji zarejestrowano 6027 punktów, które będą prowadziły szczepienia.
To szpitale, przychodnie, ośrodki zdrowia w całej Polsce. Choć placówki nie znajdują się w każdej miejscowości, to zdaniem ministra Dworczyka są tak rozplanowane, że każdy chętny będzie miał do nich swobodny dostęp. Jak sprawdzić, gdzie szczepią na COVID-19?
Punkty szczepień na COVID-19 w Polsce
Na rządowej stronie gov.pl/szczepimysie została udostępniona mapa z lokalizacjami punktów szczepień w całym kraju. Mapa ma być na bieżąco aktualizowana.
Mapa podzielona jest na województwa. Po kliknięciu w jedno z nich pojawia się lista punktów szczepień. Poprzez specjalne filtry można wyszukać punkty szczepień w danym powiecie lub miejscowości najbliżej swojego miejsca zamieszkania.
Tu znajdziesz MAPĘ punktów szczepień: gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien
Dla osób, które samodzielnie nie będą mogły dotrzeć do punktu szczepień, dostępny ma być mobilny zespół szczepiący.
ZOBACZ: Powstał kalkulator kolejki szczepionkowej. Ilu Polaków jest przed Tobą?
Kolejność szczepień na COVID-19 w Polsce
Szczepienia przeciwko COVID-19 zgodnie z Narodowym Programem Szczepień odbywają się w Polsce etapami:
Etap 0: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych, rodzice wcześniaków.
Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele.
ZOBACZ: Kiedy szczepienia na COVID-19 dla seniorów? Znamy dokładną datę
Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
Źródło: gov.pl/web/szczepimysie
Oceń artykuł