Zamknij

EMA przypomina o odstępach pomiędzy dawkami szczepienia przeciwko COVID-19

04.01.2021
Aktualizacja: 04.01.2021 20:45

Europejska Agencja ds. Leków przypomniała, że szczepionki przeciwko COVID-19 są skuteczne tylko wtedy, gdy zostaną podane dwie dawki, w odpowiednich odstępach. To reakcja na niepokojące doniesienia płynące z niektórych europejskich krajów nt. szczepień.

Comirnaty - szczepionka przeciwko COVID-19
fot. MAREK LASYK/REPORTER/ EAST NEWS

Odstęp pomiędzy pierwszą a drugą dawką szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Pfizer/BioNTech nie powinien być dłuższy niż 42 dni – przypomniała Europejska Agencja ds. Leków (EMA). Tylko wtedy uzyskamy pełną ochronę przed COVID-19, deklarowaną przez producenta.

Europejska Agencja ds. Leków przypomniała również, że dowody na skuteczność szczepionki są oparte na badaniach, w których podawane były dwie dawki w odstępie od 19 do 42 dni. W ten sposób EMA odniosła się do informacji przekazywanych przez europejskie media, że władze niektórych krajów zastanawiają się nad podaniem obywatelom tylko jednej dawki szczepionki Pfizer/BioNTech, zamiast zalecanych dwóch.

– Jakakolwiek zmiana w tym zakresie wymagałaby zmiany pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, a także większej liczby danych klinicznych na poparcie takiej zmiany, w przeciwnym razie byłoby to uważane za stosowanie poza wskazaniem – przypomniała EMA.

Do sprawy odnieśli się również producenci szczepionek, ostrzegając, że nie mają dowodów na to, że ich wspólnie opracowana szczepionka będzie nadal chronić przed COVID-19, jeśli drugi zastrzyk zostanie podany później niż zgodnie ze wskazaniami wynikającymi z badań.

– Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki nie były oceniane przy różnych schematach dawkowania, ponieważ większość uczestników badania otrzymała drugą dawkę w ramach okna określonego w projekcie badania – napisano w oświadczeniu.

Szczepionka przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech nosi nazwę Comirnaty. Wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych. Jak dotąd jest to jedyna szczepionka dopuszczona do obrotu w UE.

loader

Źródło: PAP/ Reuters