Zamknij

Czy ozdrowieńcy powinni się szczepić przeciwko COVID-19? Wyjaśnia dr Ernest Kuchar

04.01.2021
Aktualizacja: 04.01.2021 19:57

Czy osoby, które przechorowały COVID-19 powinny się szczepić przeciwko tej chorobie? Czy w przypadku ozdrowieńców są jakieś przeciwwskazania? Na te pytania odpowiada dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych.

Czy ozdrowieńcy powinni się szczepić?
fot. Shutterstock

Zdaniem dr. hab. n. med. Ernesta Kuchara, przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, przebycie COVID-19 nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia się przeciwko tej chorobie.  

– Jeśli ktoś na przykład przeszedł odrę, a później zostanie przeciwko niej zaszczepiony, to nic się złego nie stanie, ponieważ szczepionka naśladuje kontakt z naturalną chorobą. Szczepienie albo poprawi odporność, albo niczego nie zmieni. Można więc tylko zyskać, a nie można stracić. Tymczasem trzeba pamiętać o kwestii wydajności wykonywania szczepień – tłumaczył w rozmowie z PAP ekspert.

Dr Ernest Kuchar podkreślił, że w interesie nas wszystkich leży sprawne przeprowadzenie szczepień, a to nie byłoby możliwe, gdyby przed szczepieniem musiały być przeprowadzane testy na obecność przeciwciał lub koronawirusa SARS-CoV-2.   

– Wyobraźmy sobie, jakie zamieszanie nastąpiłoby, gdyby wszyscy pacjenci przed zaszczepieniem byli testowani na obecność przeciwciał lub koronawirusa. Trzeba by wykonać miliony testów. To po pierwsze oznacza ogromne koszty, po drugie spowodowałoby istotne opóźnienie całej akcji szczepień. Powstaje też pytanie, kto miałby się tym zająć. Czas nas goni i jeśli wiemy, że przebyta choroba nie jest przeciwwskazaniem, to nie ma sensu piętrzyć trudności – tłumaczył ekspert. I dodał, że jego zdaniem już istotnym utrudnieniem jest już konieczność kwalifikacji przed szczepieniem.

Dr Kuchar w rozmowie podkreślił: – Opóźnianie szczepień po prostu kosztuje ludzkie życia, powiedzmy to jasno. Opóźnianie pod wydumanymi pretekstami to wyraz zaburzonej oceny ryzyka – postrzeganie jako większego zagrożenia szczepionki, a nie COVID-19.

Ekspert odniósł się również do kwestii interakcji szczepionki przeciwko COVID-19 z innymi szczepionkami, np. przeciwko grypie. Jego zdaniem nie ma przeciwwskazań, aby osoba, która zaszczepiła się przeciwko grypie, zaszczepiła się również przeciwko COVID-19. Oczywiście, o ile zostanie zachowany odpowiedni odstęp.

– Będziemy stosować odstęp dwóch tygodni, mimo że według naszych doświadczeń z innymi szczepionkami odstęp może być dowolny. Także dlatego, że nie ma mechanizmów, które tłumaczyłyby interakcje, a zdolność układu immunologicznego do odpowiedzi na antygeny jest ogromna – w powietrzu, którym oddychamy, na skórze, w przewodzie pokarmowym są miliardy bakterii, z którymi sobie świetnie radzi, bo jesteśmy zdrowi – powiedział dr Kuchar.

loader