Zamknij

Uwaga pacjenci! GIF wycofuje popularne tabletki na nadciśnienie

Monika Piorun
08.10.2018 10:09

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju kilku serii preparatu polecanego w przypadku nadciśnienia tętniczego. 

Toramide, GIF, tabletki na nadciśnienie, wycofany lek
fot. Shutterstock

Z aptek na terenie całego kraju mają zostać wycofane tabletki Toramide 20 mg (Torassemidum) w opakowaniach po 30 sztuk, wyprodukowane przez Zakłady Farmaceutyczne POLFARMA S.A. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim. Chodzi o serie o numerach:

  • 10618 z datą ważności do 30 czerwca 2021, 
  • 20618 z datą ważności do 30 czerwca 2021.

Lek Toramide polecany jest przede wszystkim pacjentom walczącym z nadciśnieniem tętniczym, ale może być także stosowany w przypadku obrzęków spowodowanych zastoinową niewydolnością serca, obrzęków płuc oraz obrzęków pochodzenia wątrobowego lub nerkowego. 

Decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Z jakiego powodu? W uzasadnieniu opublikowanym przez GIF można przeczytać, że:

Decyzja własna podmiotu odpowiedzialnego została podjęta w związku ze stwierdzoną obecnością pochodnej torasemidu (p-torasemid) w substancji czynnej użytej w przedmiotowym produkcie leczniczym.
Zrzut ekranu 2018-10-08 o 09.38.08
fot.

Przeczytaj: Dieta DASH, co sprawia że jest jedną z najzdrowszych diet świata?

Jak obniżyć ciśnienie krwi bez leków? Najlepsze naturalne sposoby [GALERIA]

 

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

_______

zdrowie.radiozet.pl/π