Zamknij

Farmaceuci ostrzegają: Po zamiennikach Viagry może stanąć... serce!

Monika Piorun
17.01.2018 16:50

Polacy uwierzyli, że "konar może zapłonąć" dzięki środkom wspomagającym erekcję. Jak na pniu sprzedają się dostępne bez recepty preparaty zawierające sildenafil - dostępny do niedawna jedynie w słynnej Viagrze. Po dopuszczeniu do obrotu jej zamienników zanotowano ponad 300-procentowy wzrost sprzedaży w Polsce w porównaniu do poprzedniego roku. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę ze skutków ubocznych, jakie mogą powodować.

Alice S. / BSIP/East News
fot. ---

Rekordowa sprzedaż zamienników Viagry w Polsce

W 2017 roku na polskim rynku farmaceutycznym sprzedano aż 2,82 mln opakowań leków zawierających sildenafil, czyli substancję wspomagającą skurcz mięśni gładkich oraz zwiększającą napływ krwi do penisa, przez co łatwiej o utrzymanie wzwodu. To prawdziwy rekord - wynika z danych firmy IQVIA, do których dotarła Rzeczpospolita. W porównaniu do 2016 roku popyt na ten specyfik wzrósł aż o... 335 procent! 

Słynna niebieska tabletka, występująca początkowo jedynie pod nazwą handlową Viagra (nazwę tę wymyśliła firma farmaceutyczna Pfizer), jest jednym z najczęściej podrabianych leków na świecie. Od drugiej połowy 2016 roku w Polsce można kupić bez recepty jej tańsze zamienniki (generyki) zawierające sildenafil - substancję czynną ułatwiającą erekcję, z którą jak potwierdza prof. Zbigniew Lew Starowicz ma problem statystycznie co dziesiąty Polak. 

Zobacz także

Skutki uboczne nadużywania leków na potencję

Niestety gwałtowny wzrost sprzedaży takich specyfików nie zawsze może nam wyjść na zdrowie. Dlaczego? Lekarze i farmaceuci ostrzegają, że problemy z erekcją są jednym z pierwszych symptomów zaburzeń układu krążenia a także cukrzycy lub zaburzeń psychicznych. Niekontrolowane zażywanie tego typu środków w przypadku niektórych mężczyzn może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Wiele osób zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, na co choruje. Nieświadomie mogą więc sami narazić się na poważne zagrożenie spożywając dostępne bez recepty preparaty, które mogą u nich wywołać skutki uboczne.

Przed nadużywaniem zamienników Viagry zawierających sildenafil eksperci ostrzegają osoby cierpiące m.in. na chorobę wieńcową lub niewydolność krążenia. W ich przypadku zamiast prącia może im stanąć... serce! Takie sytuacje zdarzają się coraz częściej w związku z gwałtowną popularnością preparatów wspomagających erekcję.

Zobacz także

Zobacz także

______

zdrowie.radiozet.pl/π