Zamknij

Co setny lek w Polsce to... podróbka! Eksperci ostrzegają

Monika Piorun
05.03.2018 14:06

Spośród wszystkich podrabianych towarów najbardziej opłacalne jest fałszowanie leków. Specjaliści twierdzą, że w Polsce nawet co setny farmaceutyk może być podróbką. Polacy wydają na nie ponad 100 mln zł rocznie. Niższa cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Zamiast substancji czynnych tańsze leki nierzadko mają w składzie mąkę, cement, wosk lub... trutkę na szczury! Wg WHO sfałszowane farmaceutyki co roku powodują aż milion zgonów na świecie. 

Co setny lek w Polsce to... podróbka! Eksperci ostrzegają
fot. sdecoret/East News

Jaki biznes jest najbardziej dochodowy dla fałszerzy? Według dr Natalii Daśko z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu rynek podrabianych leków na świecie jest obecnie najbardziej intratny. Co roku zyski z obrotu podrobionymi farmaceutykami mogą sięgać poziomu nawet 150-200 miliardów euro.

Problem ten w największym stopniu dotyczy krajów rozwijających się, gdzie od 30 do 70 proc. środków leczniczych to fałszywki, ale nawet Polacy mają się czego obawiać. Co roku na podrabiane leki wydajemy bowiem nawet do 100 milionów złotych. Szacuje się, że co setny farmaceutyk obecny na polskim rynku może być podróbką. Większość z nich pochodzi z Dalekiego Wschodu, głównie z Chin i Indii, ale polscy fałszerze też mają się czym „pochwalić”. Pod Bydgoszczą zlokalizowana była bowiem największa na świecie fabryka podrobionych leków produkująca przede wszystkim sterydy oraz fałszywą viagrę. Służby, którym udało się namierzyć oszustów, były pod ogromnym wrażeniem nie tylko skali tego procederu, ale także profesjonalizmu zatrudnionych przy nielegalnej produkcji leków.

Zobacz także

Specjaliści ostrzegają, że o ile jeszcze 10 lat temu najczęściej podrabiano suplementy diety, środki na porost włosów, tabletki przeciwbólowe, preparaty na odchudzanie czy na potencję, o tyle obecnie fałszuje się nawet drogie leki na poważne choroby (od gruźlicy po nowotwory, malarię czy AIDS). Niestety w coraz większym stopniu proceder ten zagraża ludzkiemu życiu.

Podrobione leki powodują milion zgonów rocznie

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia co roku z powodu zażywania podrobionych leków umiera milion ludzi na świecie. Fałszerze zmieniają bowiem skład leków, dodając do nich tanie wypełniacze. Zamiast prawidłowych substancji, z których powinny być robione dane preparaty, nierzadko można natrafić nie tylko na pospolitą mąkę czy wosk, ale także na... trutki na szczury, cement, gips, cukier czy inny proszek, który ma udawać właściwą zawartość danego środka leczniczego. Eksperci ostrzegają zwłaszcza przed zakupem środków wspomagających erekcję przez internet.

Zobacz także

W ubiegłym 2017 roku w Polsce popyt na preparaty zawierające wzmagający wzwód sildenafil wzrósł aż o 335 procent w porównaniu z danymi za 2016 roku. Niestety niekontrolowane zażywanie tego typu środków dostępnych bez recepty i często zakupionych przez internet może być śmiertelnie niebezpieczne — zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na problemy z układem sercowo-naczyniowym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, na jakie dolegliwości cierpi, a zażywanie szybko działających preparatów wspomagających erekcję może się w ich przypadku zakończyć nawet zawałem.

Sfałszowane leki, w których zamiast prawdziwych substancji czynnych pojawiają się tańsze, ale zupełnie nieskuteczne (lub wręcz zagrażające zdrowiu) zamienniki, stanowią coraz większy problem w Unii Europejskiej. Od 2017 roku w Polsce nad wdrożeniem informatycznego systemu kontroli autentyczności produktów leczniczych czuwa Krajowa Organizacja Weryfikacji Autentyczności Leków (KOWAL) utworzona przez Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Infarmę, Stowarzyszenie Importerów Równoległych Produktów Leczniczych oraz Naczelną Izbę Aptekarską.

Według specjalistów w tej chwili w naszym kraju najczęściej na podróbki leków możemy natrafić, kupując je przez internet. Nawet połowa z nich może mieć nieprawidłowy skład. Wielu pacjentów przy ich wyborze kieruje się ceną, a w sieci często można natrafić na intratne „okazje”. Niestety, jak się okazuje, nie zawsze mogą one nam wyjść na zdrowie...

Zobacz także

Zobacz także

źródło: PAP/Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

_____

zdrowie.radiozet.pl/π