Zamknij

Czarna lista: uzależniające leki dostępne bez recepty

03.08.2020 14:25

Niektóre leki dostępne bez recepty, w tym popularne leki na kaszel, mogą uzależniać. Euforia, pobudzenie, halucynacje to tylko niektóre skutki uboczne stosowania popularnych leków. Z tego powodu leki bez recepty bywają stosowane do odurzania się. Sprawdź, które leki mogą działać jak narkotyk i uzależniać. 

Leki bez recepty mogą uzależniać
fot. Shutterstock

Substancje psychoaktywne kojarzone są głównie z narkotykami. Jednak wiele leków, w tym popularnych leków bez recepty, zawiera substancje, które po spożyciu większej ilości mogą zmieniać świadomość, zachowanie, odczuwanie. Wiele tych substancji uzależnia psychicznie i fizycznie. 

Warto wiedzieć, których leków bez recepty nie wolno nadużywać. O tym, że niektóre leki na kaszel lub ból gardła mogą mieć działanie odurzające i mogą uzależniać, powinny wiedzieć zarówno osoby, które takie leki stosują ze względu na stan zdrowia, ale również rodzice dorastających dzieci. Niestety, tanie i łatwo dostępne leki są często używane w celach ''rekreacyjnych'' przez młodzież. Odurzanie się lekami z apteki bywa wstępem do stosowania twardych narkotyków.

Leki bez recepty, które mogą uzależniać

LEKI NA KASZEL: leki z kodeiną (fosdoran kodeiny) stosowane są w celu łagodzenia suchego, uporczywego kaszlu. To leki powszechnie dostępne, stosunkowo tanie, bez recepty. Fosforan kodeiny po przedawkowaniu wywołuje euforię, stan błogostanu, relaksację i z tego powodu leki na kaszel z kodeiną są często nadużywane. Niestety kodeina może uzależniać psychicznie i fizycznie, nawet po kilku dniach nadmiernego stosowania.

Inną substancją, którą może mieć działanie psychotyczne jest dekstrometorfan (DXM) - syntetyczna postać morfiny, wykorzystywana do produkcji popularnych leków łagodzących kaszel.  Po przedawkowaniu (przekroczeniu bezpiecznych dawek) leków z dekstrometorfanem może wystąpić stan przypominający odurzenie alkoholowe z euforią, pobudzeniem, poprawą odbierania bodźców dźwiękowych. Dawki duże powodują zaburzenia mowy, halucynacje wzrokowe i tzw. chód robota, mogą pojawić się zaburzenia świadomości, wzroku, wrażenie oddzielania od ciała. Substancja uzależnia psychicznie.

LEKI UŁATWIAJĄCE ODDYCHANIE: leki z pseudoefedryną stosowane są na nieżyt górnych dróg oddechowych, powodują obkurczenie naczyń krwionośnych, przynoszą ulgę i umożliwiają swobodne oddychanie. Jednak duże dawki pseudoefedryny mają efekt stymulujący, pobudzający, utrudniający zasypianie, zwiększający czujność i motywację oraz podnoszący ciśnienie tętnicze. Ze względu na łatwą dostępność i niski koszt, leki z pseudoefedryną są często używane w celach odurzających, mogą silnie uzależniać.

LEKI NA CHOROBĘ LOKOMOCYJNĄ: leki z difenhydraminą i dimenhydrynatem mają działanie nasenne i redukujące nieprzyjemności związane z chorobą lokomocyjną. Nadużywanie tych substancji może wywoływać halucynacje. Stosowanie tych substancji w celach rekreacyjnych może mieć niestety poważne konsekwencje, takie jak trudności w oddawaniu moczu, bóle głowy, poczucie rozbicia, bardzo długi, zupełnie niekontrolowany sen.

LEKI NA BÓL GARDŁA: leki z benzydaminą mają działanie przeciwbólowe, miejscowo znieczulające, przeciwzapalne oraz antyseptyczne. Stosowane są w celu złagodzenia bólu gardła, bólu związanego z działaniami stomatologicznymi i do higieny intymnej (ze względu na właściwości antyseptyczne). Leki z benzydaminą są przez niektórych stosowane w celach narkotycznych, bo substancja ta (nadużywana) ma działanie pobudzające i OEVy (halucynacje przy otwartych oczach). Charakterystyczne dla rekreacyjnego wykorzystania benzydaminy są stany derealizacji, silne o często negatywnej i lękotwórczej treści omamy, oraz powidoki. Po euforii pojawia się silne zmęczenie przy jednoczesnym braku możliwości zaśnięcia.

ZOBACZ TAKŻE:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mgr.farm, politykanarkotykowa.pl, rynekaptek.pl