Zamknij

Uwaga! GIF wycofuje z obrotu popularny środek uspokajający

Monika Piorun
06.09.2018 19:02

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu leku Fenactil 5 mg/ml w postaci roztworu do wstrzykiwań wyprodukowanego przez Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.

Fenactil, GIF, środek uspokajający, schizofrenia, stany lękowe, autyzm
fot. East News

Z aptek na terenie całego kraju ma zniknąć Fenactil (5 mg/ml) o numerze serii: 01BA1017 z datą ważności do października 2019 roku.

Lek ten dostępny jest na receptę i ma działanie uspokajające, przeciwpsychotyczne i przeciwlękowe. Stosuje się go zarówno jako środek wspomagający w krótkotrwałym leczeniu stanów lękowych, pobudzenia psychoruchowego (różnego typu zachowaniach impulsywnych), jak i w przypadku schizofrenii i innych psychoz oraz autyzmu.

Preparat polecany jest także u pacjentów z czkawką oporną na leczenie. Może pomóc przy nudnościach i wymiotach lub w zapobieganiu wystąpienia dreszczy przy hipotermii.

Decyzja GIF, której nadano rygor natychmiastowej wykonalności, została podjęta ze względu na „uzyskanie wyniku poza specyfikacją dla parametru zawartość substancji pomocniczej wodorosiarczynu sodu” oraz „nieprawidłowym parametrem zabarwienia płynu w próbie stabilnościowej”.

Zrzut ekranu 2018-09-06 o 18.17.16
fot.

TO CIĘ ZAINTERESUJE

_______

zdrowie.radiozet.pl/π