Zamknij

UWAGA! Wstrzymano w obrocie lek pomocny pacjentom po zawale

Monika Piorun
26.09.2018 16:50

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wstrzymaniu w obrocie na terenie całego kraju preparatu Clexane o działaniu przeciwzakrzepowym, stosowanego m.in. po zawale mięśnia sercowego.

Clexane, Sanofi Aventis-France, GIF, wycofany lek
fot. Shutterstock

Decyzja GIF dotyczy roztworu do wstrzykiwań Clexane w ampułko-strzykawkach (6000 j.m. 60 mg/0,6 ml) o numerze serii: 8CF88A z datą ważności do 31 maja 2021 roku, wyprodukowanego przez Sanofi-Aventis France. Obrót tym preparatem ma być wstrzymany (pod rygorem natychmiastowej wykonalności) w aptekach na terenie całego kraju.

W leku stwierdzono obecność "zanieczyszczenia chemicznego 4-Nonylofenolu w kleju, który jest stosowany do mocowania igieł w ampułkostrzykawkach wypełnionych produktem leczniczym Clexane".

Preparat stosowany jest do zapobiegania żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej (m.in. u pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym oraz osobom z niewydolnością serca, ostrą niewydolnością oddechową, ciężkimi infekcjami i zaostrzeniem chorób reumatycznych), do leczenia zakrzepicy żył głębokich, niestabilnej dławicy piersiowej oraz u osób, które przeszły zawał serca lub do zapobiegania tworzeniu się skrzepów w krążeniu pozaustrojowym podczas hemodializy.

Zrzut ekranu 2018-09-26 o 16.06.02
fot.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

______________

zdrowie.radiozet.pl/π