Zamknij

Koronawirusa zabija preparat, który wszyscy mamy w apteczkach

12.11.2020 13:41

Ten preparat ma w domu niemal każdy. Doskonale nadaje się do odkażania ran, zwłaszcza w podróży. Teraz okazuje się, że Octenisept, bo to o nim mowa, zabija koronawirusa w zaledwie 15 sekund. Badanie nad popularnymi płynami antyseptycznymi przeprowadzili niemieccy naukowcy.

Płyn antyseptyczny do odkażania ran
fot. Shutterstock

Naukowcy poddali badaniu popularne płyny antyseptyczne do płukania jamy ustnej oparte na substancjach czynnych chlorheksydynie (CHX) i oktenidynie (OCT). Zbadano, czy preparaty te są skuteczne w zwalczaniu koronawirusa SARS-CoV-2.

Okazało się, że bardzo popularny, dostępny powszechnie w aptekach preparat Octenisept skutecznie zabijał koronawirusa w ciągu zaledwie 15 sekund.

Wyniki badania opublikowano na łamach ''bioRxiv''.

Octenisept na koronawirusa? Zbadano popularne preparaty

W maju 2020 r. badacze z National Institut for Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK) udowodnili, że aerozol wydychanego powietrza zawierający koronawirusa, może unosić się w powietrzu przez ponad 10 minut (w zamkniętym pomieszczeniu). Dlatego wielu naukowców sugeruje, że warto stosować przeciwbakteryjne płyny do płukania ust, jako środka zapobiegawczego. Preparaty tego typu mają działanie przeciwdrobnoustrojowe, które prowadzi do redukcji mikroorganizmów w aerozolu wydychanego powietrza. 

Niemieccy badacze postanowili zbadać*, które z ogólnodostępnych preparatów do płukania ust, wykazują najskuteczniejsze działanie przeciw SARS-CoV-2.

Badacze wzięli pod uwagę trzy produkty:

  • A – 0,1% chlorheksydyna (niedostępny na polskim rynku preparat GlaxoSmithKline);
  • B – 0,2% chlorheksydyna (niedostępny na polskim rynku preparat GlaxoSmithKline);
  • C – 0,1% oktenidyna + 2% fenoksyetanol (dostępny w Polsce Octenisept).

Spośród trzech badanych produktów najskuteczniejszy okazał się ten zawierający połączenie 0,1% oktenidyny i 2% fenoksyetanolu, czyli popularny w Polsce Octenistept.

Octenisept już w 15 sekund od zastosowania likwidował 99,99 (>4,38 log 10) cząstek wirusa SARS-CoV-2 - zastosowany zarówno w stężeniu 80%, jak i 20%. Preparaty chlorheksydyny wykazały natomiast ograniczoną skuteczność w zwalczaniu koronawirusa. Okazało się, że tylko nieznacznie obniżały one miano wirusa i to dopiero po 5-10 minutach.

Autorzy badania wskazują również, że w trakcie eksperymentu nie zaobserwowano żadnych działań cytotoksycznych (uszkadzających komórki).

Obecnie prowadzona jest druga części badań, tym razem z udziałem osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Naukowcy chcą zbadać czy zmniejszenie miana wirusa przełoży się na redukcję niektórych objawów COVID-19. Badacze sprawdzają, czy zmniejszenie wnikania wirusa przez nos pozwoli na zahamowanie objawów neurologicznych (utrata smaku i węchu) oraz, czy zmniejszenie jego wnikania przez usta może zmniejszyć wystąpienie objawów takich jak kaszel.

Warto wiedzieć

Octenisept do płukania jamy ustnej

Płyn Octenisept można stosować do płukania jamy ustnej. Środki na bazie oktenidyny skutecznie wspierają regenerację tkanek podczas zapaleń w obrębie jamy ustnej, łagodzą ból dziąseł. Według wskazań producenta można używać płynu w połączeniu z odrobiną wody.

*Badanie skuteczności płynów do ust w zetknięciu z wirusem przeprowadzono zgodnie z normą EN 14476, w celu uzyskania redukcji wirusa na poziomie minimum 4 log10. Badanie przeprowadzono w warunkach obciążenia organicznego (0,3% BSA) przy stężeniach 20% i 80 % w czasie od 15 sekund do 10 minut. Miano wirusa oznaczano poprzez reinfekcję i miareczkowanie komórek Vero E6.

Źródło: mgr.farm, biorxiv.org