Zamknij

Czy są leki na koronawirusa? Leczenie COVID-19

16.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 02:48

Czy są leki na koronawirusa? Jak wygląda leczenie choroby COVID-19 wywołanej przez koronawirusa? To jedne z najczęściej zadawanych pytań na grupach i forach internetowych.

Leki na koronawirusa: jak wygląda leczenie COVID-19
fot. Shutterstock

Z informacji opublikowanych przez WHO, GIS oraz instytucje sanitarne w innych krajach wynika, że nie ma leku przeciwwirusowego, który zapobiegałby lub leczył COVID-2019. Osoby chore na chorobę wywołaną koronawirusem 2019-nCoV (inaczej SARS-CoV-2) leczone są objawowo, podobnie jak w przypadku infekcji paragrypowych. Podawane są im środki przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, są też odpowiednio nawadniane.

W trudniejszych przypadkach, gdy pojawiają się np. problemy z oddychaniem, u chorych stosuje się tlenoterapię, a w skrajnych przypadkach respirator. Zasadniczo wytyczne dotyczące trudnych, powikłanych przypadków sprowadzają się do prowadzenia leczenia wspierającego ważne funkcje narządów.  

Zobacz także

Osoby chorujące na COVID-19 powinny być hospitalizowane i obserwowane na oddziałach zakaźnych. Większość pacjentów wraca do zdrowia dzięki opiece wspomagającej.

WHO koordynuje pracami na rzecz opracowania szczepionek i leków zapobiegających i leczących chorobie COVID-19. Niektóre prace są w fazie testów w ramach prób klinicznych (np. próby leczenia lekami antyretrowirusowymi, podawanymi przeciwko zakażeniu wirusem HIV).

loader

Obecnie najskuteczniejszym sposobem na ochronę siebie i innych przed COVID-19 jest stosowanie się do poniższych zaleceń.

  1. Unikanie bliskiego kontaktu z osobami, które mają objawy przeziębienia (należy zachować co najmniej metr odległości pomiędzy chorymi osobami a nami).
  2. Zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania, najlepiej chusteczką lub zgiętym łokciem.
  3. Dokładnie mycie i dezynfekowanie rąk utrzymywanie odległości co najmniej 1 metra od osób, które kaszlą lub kichają.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Źródło: WHO, GIS