Zamknij

Jak stosować antybiotyki, by działały? 7 ważnych zasad

20.01.2022
Aktualizacja: 20.01.2022 13:25

Antybiotyki pomagają zwalczyć infekcje bakteryjne. Ich skuteczność jest wysoka, o ile przestrzegamy zasad prawidłowej terapii. Jak przyjmować antybiotyki, by przynosiły efekty bez nieprzyjemnych skutków ubocznych?

7 najważniejszych zasad antybiotykoterapii
fot. Shutterstock
  1. Spożywanie posiłków o odpowiednich porach
  2. Popijanie antybiotyków wyłącznie wodą
  3. Odstawienie alkoholu
  4. Dokończenie antybiotykoterapii
  5. Stosowanie leków osłonowych
  6. Odpowiednia dieta
  7. Przyjmowanie antybiotyków o tej samej godzinie

Antybiotyki są powszechnie stosowane w leczeniu infekcji u dorosłych i dzieci. Antybiotyki pomagają wrócić do pełni zdrowia i na dobre zwalczyć chorobę. Jednak podczas leczenia  nieświadomie możemy popełniać pewne błędy, które osłabiają działanie leków i znacznie opóźniają efekty terapii. Jakie są najważniejsze zasady prawidłowej antybiotykoterapii? Oto 7 ważnych wskazówek, które warto zastosować:

Spożywanie posiłków o odpowiednich porach

Antybiotyki to silne leki, które mogą wchodzić w reakcje z niektórymi pokarmami. Pewne składniki hamują także wchłanianie antybiotyków przez organizm (na przykład mleko, które zaburza prawidłowe działanie antybiotyków tetracyklinowych). Z tego względu warto przestrzegać zasad, które znajdziemy w ulotce. Łączenie antybiotyków z niektórymi produktami może osłabiać skuteczność leczenia.

Popijanie antybiotyków wyłącznie wodą

By antybiotyki działały, należy popijać je wyłącznie wodą, tak, jak w przypadku innych leków. Antybiotyków nie należy łączyć z sokami, kawą czy mlekiem. Jedynie woda w żaden sposób nie wpływa na działanie leku.

Odstawienie alkoholu

Podczas antybiotykoterapii należy bezwzględnie odstawić alkohol, który podobnie jak leki, jest metabolizowany w wątrobie. Łączenie antybiotyków z alkoholem może być bardzo obciążające dla wątroby i powoduje, że obie substancje są dłużej trawione, co nasila ich działanie i może wywołać nieprzyjemne efekty.

Dokończenie antybiotykoterapii

Zdarza się, że antybiotyki zaczynają działać po krótkim czasie. Chory może mieć wrażenie, że czuje się dużo lepiej. Nie oznacza to jednak, że infekcja została zwalczona. Odstawianie antybiotyków na własną rękę może powodować nawrót choroby, często o dużo cięższym przebiegu. W ten sposób możemy także zarażać innych.

Stosowanie leków osłonowych

Podczas antybiotykoterapii należy przyjmować preparaty osłonowe, które ochronią układ pokarmowy przed wyniszczającym działaniem antybiotyków.

Odpowiednia dieta

Gdy przyjmujemy antybiotyki, warto zadbać o dietę, która pomoże zregenerować florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Naturalne prebiotyki to m.in. kiszonki, bezcukrowe kefiry i jogurty naturalne, cykoria, cebula i czosnek.

Przyjmowanie antybiotyków o tej samej godzinie

Odpowiedni poziom stężenia antybiotyku we krwi powinien być utrzymywany przez określony czas. Dlatego tak ważne jest przyjmowanie antybiotyków o stałych, regularnych porach.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zdrowie.pap.pl, mp.pl