Zamknij

Koszt szczepienia na grypę 2022/2023. Ile trzeba zapłacić? Kto nie musi?

10.11.2022
Aktualizacja: 24.01.2023 10:49

Jesienią i zimą, jak co roku w naszej części świata, notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na grypę. Szacuje się, że w tym roku infekcji może być więcej niż w ubiegłych latach. Dlatego warto się zaszczepić przeciwko tej chorobie. Dla niektórych grup osób szczepionka jest w pełni refundowana przez NFZ. Kto może się bezpłatnie zaszczepić przeciwko grypie, a kto musi zapłacić?

Koszt szczepienia przeciwko grypie
fot. WOJCIECH STRÓŻYK/REPORTER
 1. Kto może bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie?
 2. Kogo obejmuje 50-proc. odpłatność za szczepionkę przeciwko grypie?
 3. Ile może kosztować szczepienie przeciwko grypie?

Choć mamy tendencję do bagatelizowania grypy, to choroba ta miewa bardzo niebezpieczny przebieg, zwłaszcza u starszych osób, a powikłania po niej mogą nawet doprowadzić do śmierci. Tymczasem szczepienia na grypę są uznaną i zalecaną przez autorytety naukowe metodą zapobiegania tej infekcji i istotnie zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy. Specjaliści zachęcają więc do szczepień nie tylko przeciwko COVID-19, ale również przeciwko grypie. Dwie szczepionki można przyjąć nawet podczas jednej wizyty szczepiennej. W tym roku przeciwko grypie można się szczepić już od 1 września. Usługa zaszczepienia jest refundowana w pełni przez NFZ, natomiast szczepionka jedynie dla dwóch grup osób. Inni muszą za nią zapłacić 50 proc. lub 100 proc.

Kto może bezpłatnie zaszczepić się przeciwko grypie?

Szczepienia przeciw grypie w sezonie 2022/2023 są bezpłatne dla dwóch grup osób:

 • kobiet w ciąży
 • seniorów powyżej 75. roku życia.

Kogo obejmuje 50-proc. odpłatność za szczepionkę przeciwko grypie?

Szczepienie przeciwko grypie z odpłatnością w wysokości 50 proc. ceny szczepionki (drugą część refunduje NFZ) mogą przyjąć:

 • dzieci po ukończeniu 6. miesiąca do 18. roku życia
 • osoby w wieku 65-75 lat
 • osoby w wieku 18-65 lat z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy.

Osoby z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu grypy to: pacjenci po przeszczepieniu narządu miąższowego, z niewydolnością układu oddechowego, astmą oskrzelową, POChP, niewydolnością układu krążenia, chorobą wieńcową, niewydolnością nerek, nawracającym zespołem nerczycowym, chorobami wątroby, metabolicznymi, w tym cukrzycą, neurologicznymi oraz neurorozwojowymi, z upośledzeniem układu odporności, w tym po przeszczepieniu komórek hematopoetycznych i chorujących na nowotwory układu krwiotwórczego.

Ile może kosztować szczepienie przeciwko grypie?

W sezonie 2022/2023 refundacją (100 proc. lub 50 proc.) objęte są w Polsce 3 szczepionki przeciwko grypie. Koszt zaszczepienia nimi jest następujący:

 • VaxigripTetra (inaktywowana 4-walentna szczepionka przeciw grypie, w zastrzyku): 50 proc. – 25,95 zł, pełna cena – 51,90 zł
 • Influvac Tetra (inaktywowana 4-walentna szczepionka przeciw grypie, w zastrzyku): 50 proc. – 25,78 zł, pełna cena – 51,56 zł
 • Fluenz Tetra (żywa, donosowa 4-walentna szczepionka przeciw grypie): 50 proc. – 47,12 zł, pełna – 94,23 zł.

Osoby nieobjęte żadną refundacją, muszą zapłacić za szczepionkę pełną cenę detaliczną, czyli 100 proc. Usługa zaszczepienia (w aptece lub w przychodni) jest refundowana przez NFZ (wynosi 21,83 zł). Na szczepionkę trzeba mieć receptę.

Sprawdź na mapie, gdzie można zaszczepić się na grypę.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków / Szczepienia Info / GIS / NFZ