Zamknij

Zaszczepieni chronią niezaszczepionych. Jak bardzo? Są wyniki szwedzkich badań

05.11.2021 12:47
Zaszczepieni chronią niezaszczepionych - są dowody
fot. Shutterstock

To, że osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 chronią przed zakażeniem koronawirusem także osoby niezaszczepione, to nie nowość – naukowcy już dawno byli o tym przekonani. Teraz jednak potwierdziły to badania przeprowadzone w Szwecji. Są twarde dane.

Ochrona, jaką dzięki szczepieniom innych domowników, zyskują osoby niezaszczepione przeciwko COVID-19 jest naprawdę na wysokim poziomie. Szwedzkie badania dowiodły, że niemal o połowę spada ryzyko zakażenia koronawirusem osoby niezaszczepionej, jeśli partner, z którym mieszka ona na co dzień, jest zaszczepiony. Ryzyko to dla niezaszczepionego członka rodziny jest jeszcze mniejsze w większych rodzinach, jeśli inni domownicy są zaszczepieni – ochrona rośnie do ponad 90 proc. To ważne przede wszystkim dla tych, którzy ze względów medycznych nie mogą się zaszczepić.

Choć wyniki szwedzkich badań są bardzo optymistyczne, warto na nie patrzeć we właściwy sposób i nie traktować ich jako pretekstu, by osoby bez medycznych wskazań do nieprzyjmowania szczepionki nie szczepiły się przeciwko COVID-19 lub nie przyjmowały dawek przypominających.

Ochrona dla tych, którzy nie mogą się szczepić

Wyniki badania przeprowadzonego w Szwecji na 1 685 856 rodzinach liczących od dwóch do pięciu osób zostały publikowane w październiku 2021 r. w „JAMA Internal Medicine”.

– Są osoby, które z różnych względów medycznych nie mogą się zaszczepić. Wtedy członkowie rodziny mogą je ochronić, decydując się na przyjęcie szczepionki. W medycynie takie zjawisko nazywa się „szczepieniem pierścieniowym” – przypomniał dr Tomasz Smiatacz, lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i zakaźnych, adiunkt i kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, komentując wyniki szwedzkich badań podczas wykładu online, zorganizowanego przez Centrum Nauki Kopernik.

– Każda dodatkowa osoba zaszczepiona redukuje ryzyko zakażenia swoich bliskich, którzy są niezaszczepieni. Jeśli w rodzinie 5-osobowej zaszczepią się cztery, u piątej – niezaszczepionej – ryzyko zakażenia spada o 97 proc. – podsumował ekspert.

Z badania przeprowadzonego przez Szwedów na przełomie kwietnia i maja 2021 r. wynika, że nawet w rodzinie dwuosobowej osoba zaszczepiona chroni osobę niezaszczepioną. W takim przypadku ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 obniża się o 44 proc.

Szczepienia zapobiegły setkom tysięcy zgonów i milionom zakażeń

Szwedzkie badania pokazują liczby i udowadniają, że szczepienia są kluczowe w ochronie przed zakażeniami SARS-CoV-2 nie tylko osób zaszczepionych. – To pierwsza praca, która pokazuje statystykę – że moja decyzja o szczepieniu wpływa na bezpieczeństwo osób, które są wokół mnie – powiedział dr Smiatacz.

Podczas wykładu dla Centrum Nauki Kopernik dr Smiatacz przywołał też publikację amerykańskich badaczy, którzy obliczyli, że w okresie od grudnia 2020 r. do czerwca 2021 r. dzięki szczepionkom w USA udało się uniknąć 279 052 zgonów, 1 249 589 hospitalizacji oraz 26 mln zakażeń SARS-CoV-2. Szczegóły tego badania są dostępne jako preprint na stronie MedRxiv.